Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Aktivisté, kteří posprejovali Stonehenge, by si podle lidí na sítích zasloužili doživotní vězení

Klimatičtí aktivisté postříkali oranžovou barvou známý komplex menhirů Stonehenge. Podle jejich slov se jedná pouze o kukuřičnou mouku a barva by tak měla jít z historické památky snadno smýt. Na sítích se vůči nim strhla obrovská vlna nenávisti. Musíme je lynčovat, zavřete je na doživotí, píšou někteří lidé.
  14:39,  aktualizováno  17:39

Vandalismus, především ze strany klimatických aktivistů, v posledních letech výrazně narůstá. Reakce lidí na jejich činy je neúprosná. Jedná se o téměř celosvětové hnutí, kdy aktivisté ničí známé obrazy, přilepují se na různé objekty či blokují silnice. Nyní se dva muži z britské extremistické skupiny Just Stop Oil rozhodli postříkat historickou památku Stonehenge v Anglii. Samotné hnutí se k incidentu vyjádřilo, že se nejedná o klasické spreje. Do hasicích přístrojů, kterými památku postříkali, měli dát kukuřičnou mouku.

„Škody způsobené na Stonehenge jsou nehorázné. Just Stop Oil jsou ubožáci. Musí čelit plné síle zákona,“ píše jeden z rozhněvaných lidí na platformě X (dříve Twitter). Na záběrech jde vidět jednadvacetiletý mladík a třiasedmdesátiletý muž, jak utíkají směrem k historické památce a začínají na ni stříkat obsah hasících přístrojů. Ochranka se je snaží zastavit, což se jim však moc nedaří. Ačkoliv staršího muže odtáhla poměrně rychle, mladíkovi se mezi tím povedlo na Stonehenge vystříkat vše, co si na svůj projev vandalismu připravil.

Samotné hnutí vydalo ke své akci prohlášení. „Oranžovou kukuřičnou mouku, kterou jsme použili, brzy spláchne déšť, ale naléhavou potřebu účinné vládní akce ke zmírnění katastrofálních důsledků klimatické a ekologické krize ne,“ napsali na svém X profilu. Na tento příspěvek vzápětí zareagoval oficiální účet historické památky. „Stonehenge je chráněn zákonem o starověkých památkách a poškozování kamenů je trestné. Na kamenech roste také několik vzácných druhů lišejníků, které jsou rovněž chráněny. Očekávejte trest vězení,“ píšou.

Za tento projev vandalismu schytávají oba aktivisté a hlavně celé hnutí, kterého jsou součástí, obrovskou vlnu nenávisti. Na sítích se vyjadřuje také mnoho lidí, kteří v podstatě souhlasí s hlavní myšlenkou Just Stop Oil. Silně však nesouhlasí s tím, jak se projevují. „Uvědomujete si, že s každým vandalským činem vás nenávidíme víc? S každým obrazem, sochou, artefaktem, ztrácíte sympatizující spojence,“ píše jeden z lidí na X. „Celá vaše organizace by měla být prohlášena za teroristickou organizaci a každý jednotlivý člen by měl být uvězněn bez propuštění,“ píše další.