Nová sluchátka AirPods Pro od Applu s umělou inteligencí, která by měla údajně přijít na trh již v roce 2027, by mohla mít řadu nových a pokročilých funkcí. Díky zabudovaným kamerám je uživatelé budou moci ovládat bezdotykově a dokonce analyzovat své okolí, čímž se přiblíží již známým chytrým brýlím. Inženýr František Hakl z Ústavu informatiky Akademie věd České republiky nyní pro redakci Antiyoutuber.cz vysvětluje, jak vlastně taková umělá inteligence v těchto zařízeních funguje a popisuje, jaké možné funkce, by sluchátka mohla mít.
In 2027, Apple is expected to release AirPods equipped with cameras. 📸 pic.twitter.com/sht6j95LOd
— The Apocalypse ⏳ (@almahi2200) February 11, 2025
Pokud umělá inteligence není zabudovaná přímo ve sluchátkách, přístroj je napojen na server, kde se všechna data zpracovávají a výsledky se následně posílají zpět. V tomto případě je však nezbytné, aby byl přístroj připojen k internetu, což umožní přístup k serveru. U sluchátek by to mohl provádět telefon, na který budou připojená. „To, co vidí kamera nebo co nasnímá mikrofon, se pošle na server. Ten server to zpracuje pomocí umělé inteligence a vrátí zpět výsledek,“ vysvětluje Hakl, který dodává, že v tomto modelu má umělá inteligence spoustu možností, co konkrétní technologii pošle a jaké funkce mohou mít například právě sluchátka. „Počínaje online překladem z jednoho jazyka do druhého. Já mluvím s vámi, a přesto to na vás bude mluvit čínsky, i když čínsky nemluvím,“ popisuje Hakl jednu z možných funkcí, které by sluchátka mohla mít.
Nová AirPods Pro by měla mít zabudované kamery, které budou schopné analyzovat okolí a ihned uživateli do ucha říct, co se kolem něj nachází. Tuto funkci by mohli využít například slepci. „Teoreticky by to tak mohlo být. Snímá to okolí a informace, které vás zajímají, se v tom sluchátku mohou objevit. Určitě ta kamerka rozezná červené nebo zelené světlo na semaforu,“ popisuje Hakl.
Strčí AirPods Pro svými funkcemi ostatní sluchátka do kapsy? „Obávám se, že to bude spíše evoluce. Nebude to žádný zázračný model, u kterého by si všichni řekli ‚wow‘. Dokážu si ale představit, že umělou inteligenci použijí třeba k potlačení šumu,“ popisuje Hakl, jak by umělá inteligence mohla zlepšit kvalitu zvuku a jak by se sluchátka mohla svou kvalitou výrazně lišit od konkurence. Konkrétně by podle něj mohla umět například upravovat basy a zvukové frekvence podle žánru, který bude uživatel právě poslouchat. Za největší možnou funkci však považuje již zmíněný překlad, kdy bude uživatel rychle schopný komunikovat v různých jazycích.