Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Češka pomáhá dětem na Bali | foto: IG: @helpbysarahAntiyoutuber.cz

Češka na Bali pomáhá chudým dětem a jejich rodičům. I díky sociálním sítím

Šárka Hloušková se v roce 2016 přestěhovala na indonéský ostrov Bali. Stačila ji jedna návštěva a ostrov ji učaroval natolik, že se rozhodla zde strávit zbytek života. Napsala dvě knížky, je aktivní na sociálních sítích a založila klubovnu pro chudé děti a jejich rodiče.
  15:00

Šárka Hloušková, která na sítích vystupuje pod přezdívkou Sarah Hlousek, mění životy desítkám balijských rodin. Založila totiž v rybářské vesnici Seraya klubovnu, do které si děti chodí hrát a jejich rodiče se učí angličtinu. Vše je financované i díky statisícovému dosahu na TikToku, kde odkazuje na svůj e-shop.

Tehdy dvaačtyřicetiletá rodačka z Česka se v listopadu roku 2016 přestěhovala na Bali. Jednoho dne ji tamní děti pozorovali, jak si v resortu čte knížku. Ona si je zavolala, půjčila jim pastelky a hrála s nimi pexeso. Zpráva o bělošce, která si hraje s dětmi se rychle rozkřikla a za pár týdnů jich na zahradě měla třiačtyřicet. Na to už zde nebyla kapacita.

Hlouškové však přálo štěstí a jejích činů si všiml i balijský podnikatel, který vlastní několik pozemků. Rozhodl se tak poskytnout ji pozemek, ve které by si mohly děti hrát, naprosto zdarma. I přesto, že už měla místo, tak postrádala finance na stavbu budovy. S tím ji poradili známí a doporučili ji dát svůj projekt na Startovač. Částku se ji podařilo vybrat za čtrnáct dní. Nezastavil ji ani výbuch sopky, tsunami či zemětřesení, které se místem prohnalo.

„Klubovna je moje srdcová záležitost. Máme otevřeno čtyřikrát týdně. Jelikož místní děti nemají ve škole výtvarnou výchovu ani podobné tvůrčí předměty, tak si u nás malují, kreslí a hrají hry. Kromě toho i cvičíme jógu a snažíme se děti i jejich rodiče s pomocí balijské učitelky Ayy učit anglicky,“ řekla Hloušková pro redakci antiyoutuber.cz

Hloušková vše, co se v klubovně děje, natáčí na svůj TikTok, kde ji sleduje téměř 120 tisíc lidí. Dosahy na platformě jsou důvodem, proč se tak daří jejímu e-shopu. Kromě vedení klubovny se snaží Balijcům pomáhat i jinak. Výměnou za sbírání plastů jim nabízí rýži a pomocí internetu nabízí sledujícím možnost adopce na dálku. Lidé tak mohou dětem přispívat na školné a uniformy, či dokonce přijet na Bali jako dobrovolníci.

@helpbysarah Výměň plasty za rýži. Za 6 kg rýže balijci dostanou 1kg rýže. Celkem jsme dnes rozdali 172kg rýže a z vesnice odvezli 1032kg plastu. Moc děkujeme za finanční dar celé skupině elitních koučů Vladimíra Ekarta, kteří nám tento měsíc výměnu zasponzorovali. @daliborlekes ♬ původní zvuk - Help by Sarah z Bali 🇲🇨🌴

„Klubovna se financuje sama. Díky úspěchu našich videí na TikToku se nám daří propagovat naše produkty. Na e-shopu prodáváme náramky a další různé produkty, které děti v klubovně vyrobí. Lidé nám také občas posílají finanční dary,“ svěřila se Hloušková. Za peníze od lidí se také snaží dětem kupovat narozeninové dorty a menší dárky, jelikož pro ně je to něco, co neznají. Částečně chod hradí i z prodeje svých dvou knížek.

@helpbysarah Setkání Ari s Nelou. Jsem moc ráda, že se holky setkaly. Nela s Honzou platí Ari v projektu Adopcí na dálku střední školu. Moc děkuju❤❤❤#helpbysarah #dobrovolnictvi #balibezpozlatkaproturisty #pomahamedetemnabali #zijunabali #Bali #naramkyspribehem ♬ původní zvuk - Help by Sarah z Bali 🇲🇨🌴

Podle Hlouškové většina lidí zná Bali pouze jako turistický ráj. Mimo turistická místa však mnoho lidí žije v chudobě a jejich hlavní obživou je rybaření či sbírání rýže. Pro děti v Indonésii je zdarma pouze základní škola. Střední stojí okolo tří tisíc ročně a mnoho rodin si to nemůže dovolit. V posledních letech ale na ostrově působí mnoho neziskových organizací, které se snaží zvyšovat vzdělanost tamních obyvatel.