Pondělí 24. března 2025, svátek má Gabriel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Belle Gibson během rozhovoru | foto: 60 MINUTES AUSTRALIAAntiyoutuber.cz

Lži, miliony a falešná diagnóza: Příběh Belle Gibson, která si vymyslela rakovinu

V éře influencerů, kdy lidé někdy až slepě následují rady populárních osobností na Instagramu a TikToku, je příběh Belle Gibson varovným příběhem. Australanka, která si vybudovala kariéru na lži o vyléčení rakoviny pomocí zdravé stravy, nejenže oklamala statisíce lidí, ale také vydělala miliony. Její příběh nyní vypráví minisérie Apple Cider Vinegar, která právě vyšla na Netflixu.
  5:00

Belle Gibson se narodila 8. října 1991 v Brisbane v Austrálii. Tvrdila, že vyrůstala v náročném rodinném prostředí – její otec byl podle ní mimo obraz, matka trpěla roztroušenou sklerózou a chronickou únavou a bratr byl autista. Gibson líčila, že už od pěti let nesla na svých bedrech veškeré rodinné povinnosti – od domácích prací až po péči o bratra.

„Když jsem nastoupila do školy, máma si řekla: ‚Moje dcera je teď dospělá,‘“ svěřila se časopisu Women’s Weekly. Podle jejích slov si sama připravovala svačiny, uklízela, nakupovala, prala a domlouvala lékařské prohlídky. Rodina však její verzi příběhu popřela. Její matka Natalie Dal-Bello, která zemřela v roce 2017 na roztroušenou sklerózu, označila v roce 2015 dceřiny výroky za „hromadu nesmyslů“. „Belle se o mě nikdy nestarala, její bratr není autista a v životě sotva udělala minutu domácích prací,“ řekla v rozhovoru. „Prakticky jsem se upracovala k smrti, abych jí dala všechno, co kdy chtěla.“

V roce 2009, v pouhých 17 letech, Gibson opustila střední školu a přestěhovala se do Perthu, kde začala pracovat v call centru soukromé zdravotní pojišťovny. Právě v této době poprvé začala tvrdit, že trpí vážnými zdravotními problémy – podle svých slov prodělala mrtvici, podstoupila operaci srdce, na operačním stole krátce zemřela a nakonec jí byla diagnostikována terminální rakovina mozku s prognózou pouhých čtyř měsíců života.

Gibson poprvé získala pozornost v květnu 2013, kdy spustila svůj Instagramový účet @healing_belle. Na něm sdílela, jak údajně odmítla chemoterapii a tradiční medicínu a místo toho se vyléčila z terminální rakoviny mozku pomocí zdravé stravy a holistických terapií. Její pozoruhodný příběh o přirozeném uzdravení přilákal na účet téměř 200 000 sledujících.

Ve stejném roce pak spustila aplikaci The Whole Pantry, která měla pomoci lidem vést zdravější život. Ta se stala okamžitým hitem. Následovala její vlastní kniha, kterou vydalo známé nakladatelství Penguin. Jenže pak se začaly objevovat pochybnosti. Například její kamarádka si všimla, že Belle během jednoho záchvatu velmi rychle „zázračně“ ožila ve chvíli, kdy někdo chtěl zavolat sanitku.

Žádná rakovina

O Belle se začal zajímat investigativní novinář Richard Guillatt. Když se pokoušel ověřit její tvrzení, narazil na problém – žádný z lékařů, které zmiňovala, neexistoval.

Sama Gibson měla problém udržet svůj příběh konzistentní. Ve své kuchařce napsala, že její rakovina byla „již dva roky stabilní bez jakéhokoli růstu.“ Jenže už v červenci téhož roku na sociálních sítích tvrdila, že se rakovina rozšířila do její krve, sleziny, mozku a dělohy. O rok dříve médiím sdělila, že byla nalezena také v játrech a ledvinách.

Gibson se zpočátku snažila zamaskovat své lži tím, že odstranila veškeré stopy o svých údajných onemocněních ze sociálních sítí. Smazala facebookový účet The Whole Pantry, svůj Twitter a odstranila tisíce fotografií ze svých osobních i profesionálních účtů na Instagramu.

Ve dvou rozhovorech – pro Women’s Weekly v dubnu 2015 a pro australskou verzi pořadu 60 Minutes v červnu téhož roku – se Gibson ke svým lžím přiznala. Její výpovědi se však v každém rozhovoru lišily, což vyvolalo spíše další otázky.

V rozhovoru pro Women’s Weekly Gibson otevřeně přiznala, že nikdy neměla rakovinu. „Nic z toho není pravda,“ řekla magazínu. Jenže v 60 Minutes svou verzi opět změnila. Tentokrát tvrdila, že jí rakovinu v roce 2009 chybně diagnostikoval německý alternativní lékař a že až v roce 2011 zjistila, že je ve skutečnosti zdravá. Během rozhovoru se také vyhýbala potvrzení svého skutečného věku (Gibson tvrdila, že jí je 26, zatímco podle rodného listu jí bylo 23) a odmítla upřesnit své pravé jméno. „Žila jsem roky ve strachu, že umírám,“ prohlásila ve vysílaném rozhovoru. „Nebyla jsem v situaci, kdy bych nevěděla, že je to moje realita.“

For more on the real Belle Gibson interview, subscribe to 60 Minutes Australia's Youtube channel.

11. února 2025 v 13:20, příspěvek archivován: 11. února 2025 v 13:20

Influencerka dluží peníze dodnes

V roce 2016 začalo oficiální vyšetřování. Ukázalo se, že Gibson nejen lhala o své nemoci, ale také o tom, že velkou část výdělků darovala na charitu. Tvrdila, že na charitu dala tehdy údajně přesahujících 1 milion australských dolarů. Ve skutečnosti si peníze nechala. V roce 2017 ji australské úřady za podvod a klamavé praktiky odsoudily k pokutě 410 tisíc australských dolarů (přibližně 214 tisíc liber).

Belle později tvrdila, že je v dluzích a má na účtu pouhých 5000 dolarů. Pokutu však nikdy nezaplatila, a tak v roce 2020 a 2021 úřady vtrhly do jejího domu, aby se pokusily získat část peněz zpět.

Dnes jí stále zbývá zaplatit přes půl milionu australských dolarů na pokutách, a poslední zprávy o ní tvrdí, že se nyní identifikuje jako členka etiopské komunity v Melbourne pod jménem Sabontu a hovoří lámanou angličtinou, aby unikla mediálnímu tlaku.

Celý tento příběh pak popisuje nová série Apple Cider Vinegar na Netflixu. Na začátku většiny epizod se v různých verzích opakuje následující tvrzení:„Tohle je pravdivý příběh založený na lži. Některá jména byla změněna, aby chránila nevinné. Belle Gibson nebyla zaplacena za rekonstrukci svého příběhu.“

Pro tvůrkyni a scenáristku Samanthu Strauss bylo takové upozornění nezbytnou součástí projektu. „Mluvila jsem s kamarádkou, jejíž partner měl rakovinu mozku, a byla zděšená, že na tom dělám – ‚Proč bys té ženě chtěla dávat další pozornost? Dostane za to zaplaceno?‘“ popsala Strauss. „Přišlo mi to jako velmi silná reakce, kterou budou mít i diváci – bylo důležité hned na začátku říct, že Belle Gibson s tím nemá nic společného a že za to nic nedostane.“

Seriál je inspirován knihou The Woman Who Fooled The World, kterou napsali novináři Beau Donelly a Nick Toscano, první, kdo v roce 2015 odhalili Gibsoninu síť lží.