Slavnostní večer otevřel Alexandr Hemala. Známý moderátor s ještě známějším hlasem od počátku naznačil, že ani letos se Slavíci nepokusí oslovit mladší generaci. Potvrdilo to i úvodní číslo Ondřeje Sokola a Aleše Hámy. Jejich předělávka písničky Balíček karet možná pobavila účastníky skautských táborů a diváky kolem čtyřicítky, ale mladší publikum pravděpodobně minula.
Zanedlouho se vysílání bleskurychle přesouvá ke kategorii zpěvaček, téměř jako by tato kategorie neměla žádný význam. Na třetím místě skončila Monika Absolonová, která si pro cenu došla za zvuku písně Teď královnou jsem já, staré téměř patnáct let. Pořadatelům se ale nelze divit – žádná jiná píseň Moniky Absolonové v rádiích momentálně nezní. Druhé místo získala Lucie Bílá, která ve své děkovné řeči poděkovala fanouškům, Pokáčovi a nezapomněla zmínit lásku. První místo, rozhodně zaslouženě, obsadila Ewa Farna, která zaujala nejen prsteny padajícími z prstů, ale i poznámkami o podprsence.
Po první kategorii následuje první hudební vystoupení. Kapela Mirai se svým letním songem ukazuje, že zpívat naživo jim nečiní problém, a ani jednoduché choreografie se nebojí. Pořadatelé zdůrazňují, že všechna hudební čísla jsou letos živě. To zní hezky, dokud se ovšem účinkující nezadýchají tak, že zpěv nestíhají. Pam Rabbit byla přesně takovým příkladem. Na druhou stranu její vystoupení, ve srovnání s ostatními, rozbilo jednotvárnost standardních písní.
Kategorie kapel potvrzuje, jaká je cílová skupina této show. Třetí místo obsadili Mirai, druhé Chinaski a první Kabát. Skoro jako bychom se ocitli na vesnické zábavě.
Moderátoři se celý večer střídají ve vtipných, často ostrých komentářích na adresu známých osobností. Pocházejí opět texty z pera Dominika Landsmana? Nechybí poznámky o těhotenských testech Agáty Hanychové, cenách másla ani o Bohušovi Matušovi.
Kategorie hip hop a rap představuje drobný pokus přilákat mladší generaci. Ani tentokrát však nepřesvědčí. Třetí místo obsadil Viktor Sheen, který si cenu nepřevzal, protože chystá koncert v O2 areně. Druhé místo, které předával kontroverzní návrhář Honza Černý, získala skupina ATMO music. První místo obsadil Calin, jenž si cenu přebral na svém koncertě v SaSaZu, kde se zdála atmosféra rozhodně nadšenější než ve Foru Karlín.
Zlatým hřebem večera je vyhlášení Zlatého slavíka. Třetí místo oznámil producent české hudební scény, moderátor nejznámější ranní show a muž, který líbal Helenu Vondráčkovou – Leoš Mareš. Získal ho Václav Noid Bárta, jehož výhru lze považovat za zaslouženou. Druhé místo patří Vojtovi Dykovi, který poděkoval originální zdravicí, ale cenu si nepřevzal, protože nebyl přítomen. Na prvním místě skončil Marek Ztracený. Připomněl, že ti, kdo nebyli na jeho koncertě, jeho výhru nemohou pochopit. Nebyla jsem – nechápu. Cenu Markovi předala zpěvačka LP, která svou angličtinu přizpůsobila těm, kteří českého slavíka sledují nejvíc. Marek Lost byl v závěru dost trefný a povedený vtip.
Tomáš Klus zmiňuje, že Český slavík vyrostl. Ale, Tomáši, nevíme moc kam.
Lucie Bílá předává cenu za Objev roku, ovšem předtím povypráví celý svůj příběh. Nakonec se ukáže, že objevem roku je Sofian Medjmedj, který v průběhu večera zazpíval svou píseň Mona Lisa.
Později večer přichází Michal David – těžký kalibr, jenž však spíše potvrzuje, že pořad zůstává relevantní hlavně pro starší publikum. Jestli vůbec existuje touha cílit na mladší diváky, není zřejmé. Na závěr se totiž dozvídáme, že Eva a Vašek se rozešli. Mohli bychom udělat průzkum, kolik diváků tento vtip pochopilo.
Absolutním Slavíkem se stává Ewa Farna. Její vítězství bylo rozhodně zasloužené. Na české hudební scéně se málokdy setkáme s tak viditelnou pracovitostí.
Příjemným zpestřením večera bylo vystoupení Marie Rottrové s písní Lásko, voníš deštěm, které si odneslo vřelé přijetí celého sálu v podobě standing ovation. Přinesla hřejivý pocit a připomínku, že i český pop měl kdysi úroveň, ačkoliv se odvíjela od úrovně převzatých písní.
Závěr večera patří Martě Kubišové, která byla uvedena do Síně slávy. Její přání veselých Vánoc divákům znělo, jako bychom ji zklamali, kdybychom je neměli. Díky, Marto.
Závěrem je důležité připomenout, že anketa Český Slavík je především anketou oblíbenosti. Nehodnotí, jak dobře kdo zpívá, zda vydává nové desky, nebo stále těží z těch starých, jestli vystupuje v divadle, nebo ve vyprodané O2 areně, zda peče na Instagramu vánočky, nebo propaguje slevové kódy. O vítězích rozhodují lidé. Lidé, kteří jsou často ve věku našich rodičů, protože Český Slavík na jinou cílovou skupinu zjevně nemíří.