Společnost OpenAI, která se zabývá výzkumem a vývojem umělé inteligence, nedávno představila nový program GPT‑4o. Díky němu mohou lidé vytvářet vlastní obrázky, které napodobují styly různých animovaných seriálů. Své vlastní obrázky si mohou předělat na styl, podle kterého jsou seriály animované a mezi lidmi je o takovou tvorbu enormní zájem. Zároveň má nová forma zábavy i svou stinnou stránku.
Spousta lidí po celém světe zjistila, že díky GPT‑4o se dají vygenerovat vlastní obrázky, které připomínají různé animované televizní trháky. Asi nejoblíbenějším je mezi lidmi styl animace, kterou používá japonské studio Ghibli. Právě tento styl je celosvětově známý a i uživatelé ChatGPT se rozhodli své obrázky přegenerovat do tohoto stylu. Někteří uživatelé tohoto softwaru si naopak zvolili obrázky ve stylu seriálu Simpsonovi, jiní zase chtěli napodobit styl animace společnosti Disney nebo Pixar a sociální sítě začaly zaplavovat příspěvky, ve kterých se lidé chlubili svými výtvory, tedy samozřejmě výtvory umělé inteligence. Z této tvorby se stal trend a někteří lidé dokonce předělávají různé postavy z hraných filmů na animované. Ačkoliv se tímto trendem, který by nevznikl bez neustálé práce na umělé inteligenci, lidé nesmírně baví, může se jednat zároveň o velký problém.
Napodobování konkrétních stylů již vzniklých uměleckých děl totiž může vést k problémům s autorskými právy. Protože je tato tvorba umělé inteligence relativně nová, různé zákony o digitální tvorbě a právech autora nemusí být dostatečně silné v případě, že by se některá společnost rozhodla žalovat tvůrce za plagiátorství jejich práce. Úřad pro autorská práva USA například nedávno rozhodl, že nelze chránit obsah vytvořený umělou inteligencí autorskými právy. To znamená, že kdokoliv by chtěl použít jakýkoliv obsah, který vytvořil s pomocí umělé inteligence, vůbec nic mu v tom nebrání a nemůže mu hrozit žádný trest, samozřejmě, pokud neporuší rámec morálního měřítka.
Takový zákon může vést k tomu, že někteří tvůrci by mohli skutečně v budoucnu začít vytvářet obsah, který by se podobal třeba různým animovaným seriálům, zpeněžit ho a tvůrci originálu by se nemohli nijak bránit. Není zatím jisté, zda budou zákony v důsledku těchto možností, které umělá inteligence nově umožňuje, pozměněné, ale zároveň hrozí, že by někdo opravdu mohl jednoduše obejít autorská práva tvůrčích společností a vykrádat jejich styl.