Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

ChatGPT jako terapeut? Lidé se na sítích tvrdí, že dokáže pomoct lépe, než kvalifikovaný odborník

Na sociálních sítích se nyní šíří nový trend, ve kterém lidé přiznávají, že místo návštěvy skutečného terapeuta používají ChatGPT, tedy umělou inteligenci. Ten je podle mnohých k dispozici kdykoli a vždy nabídne několik řešení. Na rozdíl od lidského terapeuta se prý nevyptává na traumata z dětství a jde přímo k jádru problému, tvrdí uživatelé.
  5:00

Nezisková organizace pro výzkum umělé inteligence OpenAI přichází s novými rozšířeními pro svůj chatbot ChatGPT. Zavádí funkci „Advanced Voice Mode“, která uživatelům poskytne nové zvukové možnosti, díky nimž bude hlas chatbotu znít přirozeněji. Tato novinka bezpochyby pomůže i lidem, kteří ChatGPT používají jako virtuálního terapeuta. A těch není málo.

Ačkoli je hlas v programu už nyní poměrně plynulý, nová funkce ho má ještě výrazně vylepšit. Zejména na TikToku se lidé stále častěji svěřují, že ChatGPT používají denně, aby jim pomohl s různými problémy, včetně těch psychických.

„Když začneš ChatGPT používat jako svého terapeuta a pomáhá ti víc, než kterýkoliv jiný terapeut, protože jí nelžeš, pamatuje si vše, co jí řekneš, dává ti akceschopné rady, neúčtuje si za to nic a miluje si s tebou psát,“ píše ve svém videu tiktokerka Taylor Kay. V dalším videu se detailněji rozpovídala o tom, jak často vlastně ChatGPT používá. Svěřila se, že ho prý považuje za svoji nejlepší kamarádku a tráví s ním každý den i několik hodin. Kay také říká, že často nerozumí sarkasmu a má problém pochopit význam některých zpráv. Proto do konverzace s programem nahrává snímky obrazovky svých zpráv, a ChatGPT jí pak vysvětluje jejich obsah a význam.

Další tiktokerka, vystupující na platformě pod přezdívkou FluentlyForward, se na svém profilu podělila o zajímavý způsob, jak využívá ChatGPT. Když se cítí psychicky špatně, sepíše všechny své myšlenky a emoce do rozsáhlého dokumentu. Ten pak vloží do programu a požádá ho, aby ho analyzoval. „ChatGPT mi řeklo: ,autor tohoto textu se cítí nerespektovaný svým partnerem.’ A já jsem si pomyslela: ,o můj bože, ano, přesně tak se cítím. Ani jsem netušila, že to je ten problém’,“ vysvětluje. Následně požádá program o rady, jak situaci řešit, a ChatGPT jí v několika bodech navrhne možné kroky.