Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Apple na WWDC ohromil AI novinkami: Musk kritizuje, Siri dostane ChatGPT

Vývojářská konference WWDC společnosti Apple pravidelně odhaluje řadu inovací. Teď poměrně překvapila. Siri, virtuální asistent, kterého využívají iPhony, iPady a zařízení Mac, bude chytřejší, bude mít integrovaný populární ChatGPT. Uživatelé se mohou těšit na funkce jako sumarizace dlouhých textů, personalizované emoji Genmoji a další vylepšení. Tento krok však vyvolal smíšené reakce, včetně ostré kritiky od Elona Muska.
  16:03

Na letošní vývojářské konferenci WWDC společnost Apple odhalila řadu inovací. Za cíl mají posunout její produkty na novou úroveň. Hlavním lákadlem je integrace umělé inteligence. Kromě vlastní platformy „Apple Intelligence“ Apple oznámil, že do svých produktů začlení i populární ChatGPT od společnosti OpenAI.

Tento krok vyvolal smíšené reakce. Jedním z nejhlasitějších kritiků je Elon Musk, který veřejně zpochybnil schopnosti Applu v oblasti AI. Ke kritice využil svůj profil na platformě X, jejíž je vlastníkem. „Je zjevně absurdní, že Apple není dost chytrý na to, aby si vytvořil vlastní AI, a přesto je nějakým způsobem schopen zajistit, že OpenAI bude chránit vaši bezpečnost a soukromí! Apple nemá ponětí, co se vlastně děje, jakmile vaše data předají OpenAI,“ napsal Musk. „Pokud Apple integruje nástroje OpenAI na úrovni operačního systému, budou zařízení Applu v mých společnostech striktně zakázána,“ dodal.

Zdůraznil také, že při vstupu do jeho budov budou muset všichni návštěvníci odevzdat své přístroje od společnosti Apple, které budou následně uzavřeny ve Faradayově kleci.

Vztah mezi Muskem a OpenAI je dlouhodobě napjatý. Musk, který byl v roce 2015 jedním ze zakladatelů OpenAI, opustil společnost v roce 2018 kvůli neshodám ohledně jejího směřování. Od té doby ji kritizuje za odklon od původního poslání sloužit celému lidstvu ve prospěch finančních zisků. Na začátku roku 2024 podal Musk na OpenAI žalobu, společnost a jejího šéfa Sama Altmana obvinil z odklonu od původního poslání společnosti. Původně měla být neziskovou organizací zaměřenou na vývoj umělé inteligence ve prospěch celého lidstva. Podle Muska se nicméně stále více orientuje na zisk. Jeho žaloba byla motivována obavami, že OpenAI již neslouží veřejnému zájmu a že její vývoj AI může být zneužit.

Musk tuto žalobu ovšem nyní stáhl. Důvody stažení žaloby nebyly oficiálně zveřejněny, ale spekuluje se, že mohlo dojít k dohodě mezi Muskem a vedením OpenAI, případně že právní kroky nebyly považovány za efektivní způsob, jak řešit jeho obavy.

Nové funkce, které Apple ve spolupráci s OpenAI představuje, přinášejí uživatelům řadu zajímavých možností. Například funkce sumarizace delších textů umožní, jak Apple sám demonstruje, uživatelům shrnout dlouhé e-maily do kratšího odstavce nebo tabulky. Virtuální asistent Siri bude nově spolupracovat s ChatGPT, což umožní pokládat otázky a získávat odpovědi přímo od tohoto chatbota. Apple zdůrazňuje, že žádné soukromé informace nebudou bez souhlasu uživatele předávány OpenAI.

Další novinkou jsou Genmoji, personalizované emoji, které si uživatelé mohou vytvořit podle svých představ pomocí umělé inteligence.

Novinky nebudou pro všechny

Apple Intelligence však nebude dostupná pro všechny uživatele iPhonů. K dispozici bude pouze pro majitele nejnovějších modelů, iPhone 15 Pro a 15 Pro Max, a spuštění je plánováno na podzim tohoto roku. O něco širší je portfolio zařízení Mac. Nové AI budou totiž podporovat stroje s procesorem Apple M1 a novější, těch je o poznání více. Nejnovější MacBooky fungují na procesoru Apple M3.

Akcie společnosti Apple po oznámeních na WWDC nejdříve trochu kolísaly, ale analytici očekávají, že z dlouhodobého hlediska porostou. Dan Ives, analytik pracující pro investiční společnost Wedbush Securities, který se dlouhodobě věnuje tržní hodně a akciím primárně Applu a společnosti Tesla, předpovídá, že by mohly vzrůst až o 50 procent díky novým funkcím umělé inteligence a nadcházejícímu iPhone 16, který by mohl způsobit významný nárůst prodeje​ )​.

Obvykle akcie Applu po WWDC krátkodobě klesají, v průměru o jedno procento do týdne po konferenci. Avšak tři měsíce po WWDC se jejich hodnota obvykle zvýší, průměrně o 12,3 procenta. ​