Středa 19. března 2025, svátek má Josef
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Jak to bylo s Muskovým údajným hajlováním? Myslím si, že je to cílená provokace, říká politolog | foto: x.com

Umělá inteligence se stále vyvíjí, ale o skutečném vědomí podle odborníka zatím nemůže být řeč

Umělá inteligence dělá v posledních letech obrovské pokroky. Podle odborníka Františka Hakla z Ústavu informatiky Akademie věd České republiky však není její vývoj tak daleko, aby dosáhla skutečného vědomí. Přesto se stále vyvíjí, a to především v oblasti strojového učení a generování technických řešení. Je nový model umělé inteligence od Elona Muska, Grok 3, revoluce, či jen evoluce?
  14:39

Firma xAI, patřící nejbohatšímu člověku planety Elonu Muskovi, představila nový model umělé inteligence Grok 3, který se ukázal být výrazně silnější než konkurenční chatboty od Googlu nebo OpenAI. Grok 3 zvítězil v řadě benchmarkových testů, v nichž v oblastech jako matematika, věda a programování výrazně předstihl známé chaty, jako jsou ChatGPT, Gemini-2 nebo DeepSeek. Tento model je navíc vybaven pokročilými funkcemi vyhledávání a může být údajně využit na podporu vesmírných misí Muskovi společnosti SpaceX. Podle Františka Hakla z Ústavu informatiky Akademie věd České republiky však o žádnou revoluci v oblasti umělé inteligence nejde.

„Já si osobně myslím, že to není žádná revoluce, je to spíše evoluce. Všichni vychází s těmi svými jazykovými modely a každá verze je lepší, jelikož se naučila to, co předtím byl problém,“ říká pro redakci Antiyoutuber.cz Hakl. Stále totiž nejsme v té fázi, kdy by umělá inteligence mohla myslet sama za sebe. Doposud pouze čerpá z dat. Hakl to vysvětluje na příkladu, kdyby umělé inteligenci položil otázku, jakým způsobem zvolit pohon, když se chci dostat k nejbližší hvězdě. To, co umělá inteligence momentálně umí, je vygenerovat přehled různých technických řešení, které by tento úkon mohly vyřešit. Nedokáže však vymyslet například novou metodu či postup. „To zatím neumí. Taková ta asociace s něčím úplně jiným, hluboká asociace, nebo nějaký originální nápad, jak například Albert Einstein přišel na to, že platí nějaký jednoduchý vzorec,“ vysvětluje Hakl.

Je však možné, že v budoucnu bude umělá inteligence něčeho takového schopná? Podle Hakla není reálné, že by uměla myslet sama za sebe. Všechny tyto modely se učí z dat, ze kterých se podle něj nedá naučit uvědomění své vlastní existence. K nějaké větší revoluci v oblasti umělé inteligence podle něj zřejmě v dohledné době nedojde. Stále jde podle něj hlavně o evoluci, která pokračuje. „Ale že by tam vzniklo něco, co má vědomí, jako opravdu inteligence, která spočívá v tom, že je sama entita, která si uvědomuje svou existenci, že je v nějakém prostředí, má nějaké cíle, to, co lidi dělá lidmi, tak to si myslím, že strojové učení samozřejmě neudělá,“ vysvětluje Hakl.