Bývalá šestadvacetiletá americká herečka z filmů pro dospělé Elsa Jean se rozhodla změnit způsob svého podnikání. Před rokem přestala hrát ve filmech pro dospělé a následně si, stejně jako mnoho jiných, založila profil na platformě OnlyFans. Patří tam k jednomu procentu nejúspěšnějších tvůrců na světě.
Před měsícem však začala prodávat své NFT, které jí prý umožňují mít stoprocentní kontrolu nad jejími příjmy. Je jich dostupných deset tisíc a každý z nich je nějakým jejím vyobrazením. Pokud si její fanoušci token za 250 dolarů koupí, budou mít doživotní členství v její soukromé komunitě. To zahrnuje uzamčené chatovací místnosti, intimní telefonáty a především spoustu choulostivého obsahu, který zveřejňuje každý týden. Plánuje také merch a různá setkání.
Zároveň jí mohou majitelé tokenů dávat neustále zpětnou vazbu a ona se jim denně věnuje. „Chtěla jsem dát svým fanouškům možnost mě podpořit neobvyklým způsobem. Chci, aby měli pocit, že je to cenné a jenom moje,“ popisuje Jean. V podstatě tak rozšířila nabídku dostupnou na OnlyFans a vytvořila novou platformu pro svou komunitu.
Před tím, než celý prodej spustila, prý musela promluvit s několika experty, kteří jí vysvětlili, jak tokeny fungují. Následně oslovila i fanoušky, kteří se danou problematikou zabývají a ptala se jich na názory, co by mohla ještě zlepšit. Tvrdí, že aby byla úspěšná, musela vše správně pochopit. Vytvořením nové platformy údajně otevírá dveře ostatním tvůrcům, které v minulosti napadlo něco podobného a jen se báli to udělat. Vytvořila také několik vzdělávacích videí, kde potenciálním kupujícím vysvětluje, jak všechno funguje.
Její NFT v podstatě mění celý koncept sdílení obsahu za platební bránou. „Na OnlyFans předplatitelé za nějakou měsíční platbu získají přístup k základnímu obsahu. To můžou následnými platbami ještě rozšířit,“ popisuje. Její tokeny se na druhou stranu platí jednorázově a přístup k obsahu budou mít fanoušci už navždy.
OnlyFans v podstatě zapadá do pojmu web2 a její tokeny do označení web3. Oba dva termíny jsou pro mnohé poměrně abstraktní pojem. „Web3 je propojený s kryptem. Vychází z definice, že web 1 byl založen na vyhledávání, web 2 jsou pak sociální sítě, které ovládají velcí hráči a vydělávají na uživatelích, například reklamou a shromažďováním informací. Web3 je termín, nebo taky meme, který říká, že si lidé vše vezmou zpátky, Vše bude decentralizované, svobodné, propojené s metaversem, tokeny a podobně,“ vysvětluje Petr Lukáč, novinář a autor podcastu KryptoSpace.
Dodává, že kryptosvět je k web3 poměrně skeptický. „Stalo se z toho meme, buzzword. Zatím tam přitom použitelných projektů vzniklo minimum. Lidé jako Logan Paul a Donald Trump tam vydávají šílená NFT, je tam mnoho scamů a stalo se z toho zatím spíš casino,“ vysvětluje Lukáč.
Jean tvrdí, že mnoho ohlasů bylo na začátku skeptických. Její skalní fanoušci se však brzy nadchli a začali NFT kupovat. Tvrdí, že si za necelý měsíc vydělala přes 30 tisíc dolarů. Podle webu opensea.io, na kterém jsou tokeny dostupné, však neprodala žádný a za jeden by měla chtít v průměru 300 tisíc dolarů. To však nesouhlasí s jejím oficiálním webem, kde jedno NFT prodává za 250 dolarů.