Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Energetický nápoj už jen na občanku? Horší alternativa snad neexistuje, reaguje výživová poradkyně

Přichází vláda konečně se zákazem energetických nápojů pro děti mladší patnácti let? Výživová poradkyně Barbora Bürgerová nyní pro redakci Antiyoutuber.cz promluvila o rizicích těchto nápojů a možných alternativách. Zdá se, že něco horšího než energetické nápoje už pro děti ani být nemůže.
  13:36

Vláda aktuálně podpořila návrh na zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším patnácti let. Pokud parlament zákon schválí, bude možné tyto nápoje koupit pouze s občanským průkazem. Ačkoliv mnozí lidé a odborníci na výživu považují tento krok za přínosný, objevuje se i mnoho kritiků.

Svaz výrobců nealkoholických nápojů je proti, protože podle nich návrh přirovnává energetické nápoje k návykovým látkám a zákaz podle nich nic nevyřeší. Navrhují spíše osvětu, což podporují i někteří výživoví poradci. K celé problematice energetických nápojů se nyní pro redakci Antiyoutuber.cz vyjádřila výživová poradkyně Barbora Bürgerová.

Nejen zdravotních rizik, které jsou s jejich pitím spojené, je více. „Takže tam mohou být poruchy spánku. Když se nevyspí, tak to může být druhořadý třeba právě poruchy učení, nervozita, protože ten spánek je nenahraditelný,“ říká Bürgerová. Jejich regulaci označuje za správný krok, který může jedině pomoc. Je však možné, že by se po tomto zákazu děti uchýlily k nějaké horší alternativě? To podle Bürgerové asi možné není. „Moc horší než ten energeťák si tedy nemyslím. Samozřejmě když vezmu nějaké psychogenní látky, jako je THC nebo HHC,“ říká. Za lepší, avšak stále ne zdravou, alternativu považuje například vodu slazenou sladkou šťávou. „Než když tam dítěti kromě cukru nasypete ještě kofein nebo nějaká umělá barviva, tak je asi stále menší zlo cukr,“ říká.

Ačkoliv je za nový návrh ráda, nemělo by to podle ní být jen o zákazu. „Ale když vám vysvětlí, proč to pro vás není dobré, tak si myslím, že tu zodpovědnost pak člověk lépe unese,“ říká s tím, že je důležitá i osvěta například na základních školách, na kterých by se mělo edukovat o nebezpečí těchto nápojů. S tím souhlasí i již zmíněný svaz výrobců nealkoholických nápojů. Než úplný zákaz je podle nich vhodnější osvěta a edukace.

Jak tomu tak často u vládních návrhů bývá, někteří s ním souhlasí, jiní ho kritizují. „Jako ve své podstatě je mi to jedno, jsem dospělý, ale opravdu to musíme vše omezovat zákony a byrokracií? Není tohle úloha rodičů? Vysvětlovat a naučit, co a jak funguje?“ píše jeden z lidí na platformě X (dříve Twitter). „Jenže dnes si to legálně koupí desetileté děti, a to i když si to rodiče nepřejí,“ reaguje na jeho komentář poslankyně Olga Richterová.