Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Agresivní fanoušci na Euru: Tekla krev, létaly židle a skandovalo se jméno ruského prezidenta

Temná stránka mistrovství světa ve fotbale se opět projevila. Agresivní fanoušci se v německých ulicích pustili do pořádné rvačky. Vzduchem létaly židle, lahve a další předměty. Ne všichni fanoušci však vyjadřovali své emoce agresivně. Někteří si ze sebe navzájem vtipně utahovali.
  14:54

Mistrovství Evropy ve fotbale je v plném proudu. Fanoušci se právě shlukují v německých městech, aby si naplno užili jednu z nejprestižnějších sportovních událostí. Na sítích se šíří záběry některých příznivců, kteří si způsob fandění pojali po svém. Už před zápasem Anglie a Srbska se ultras obou reprezentačních týmů vydali do ulic, kde mezi nimi vypukla pořádná mela. V krvavé rvačce byl zraněn i jeden německý policista. Ve večerních hodinách dokonce jezdila speciální metra chráněná policií.

Ne všichni se však rozhodli, že si své emoce vybijí na fanoušcích jiné země. Albánští příznivci například ukázali Italům, co si myslí o jejich národním jídle. Před jejich zraky si jeden muž s albánskou šálou kolem krku vzal do ruky několik špaget a rozlomil je vejpůl. Italský fanoušek přitom klečel na zemi a prosil ho, aby to nedělal. Téměř všichni kolem se smáli a užívali si přátelsky naladěnou rivalitu.

Ne všichni fanoušci se však chovají ukázněně. Před zápasem Srbska a Anglie se ultras obou týmu pustili do ostré fyzické potyčky. Valná většina před příchodem policie z místa utekla. Zatčeno mělo být sedm Srbů, jeden policista byl zraněn. Na sítích se šíří také video, na kterém jde vidět přijíždějící metro do stanice plné policistů a srbských fanoušků. Na zastávce však jen na chvíli zastaví, nikoho nepustí zřejmě dovnitř, ani ven a jede dál. „Angličtí fanoušci nemají povolen vstup do vlaku a srbské fanoušky hlídá policie,“ napsal autor videa k popisku příspěvku na platformě X (dříve Twitter).

Početná skupinka Srbů byla také natočena, jak skanduje jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. „Jsou to jen ruští psi,“ komentuje video jeden z lidí na X. „I tak jim to proti Anglii nepomohlo,“ píše další. V zápase podlehlo Srbsko Anglii 1:0. Dojít mělo také k incidentu, při kterém fanoušek Albánie provokoval příznivce Srbska se svojí národní vlajkou. Vzhledem k vzájemné historii obou zemí i mezi fanoušky vládne bezpochyby pořádná nevraživost. Provokujícímu fanouškovi tak měla být vlajka odcizena a spálena.

Lidé na sítích vyjadřují své zhnusení z chování některých ultras. Hodně nenávisti schytávají hlavně Srbové. „Zakažte Srbům vstup na veškeré mezinárodní turnaje,“ píše jeden z lidí na X. „Utíkejte Srbové, utíkejte. Kosovo je Albánie mimochodem,“ komentuje jeden muž video utíkajících fanoušků Srbska.