Tumblr – kdysi milovaný, pak zapomenutý a po letech přeprodávaný jako podhodnocený startup – dnes přitahuje polovinu své aktivní měsíční uživatelské základny z řad generace Z.
Stejně jako za své slávy je Tumblr stále víc o sdílení umění, kultury a fandomu než o budování osobního statusu. Více příspěvků o anime a punk rocku než o svatebních trendech a politice. V roce 2025 tvoří podle dat, která Tumblr sdílel s Business Insiderem, uživatelé z generace Z polovinu jeho aktivní měsíční uživatelské základny a 60 % nových registrací. A několik ikon této generace, od autora Hvězdy nám nepřály Johna Greena po popovou superstar Halsey, se na platformu vrátilo.
Pandemie a nedávné otřesy na sociálních sítích – jako téměř zrušení TikToku nebo dočasné blokace X v Brazílii – přilákaly na Tumblr další uživatele. Platforma navíc podporuje komunitní přístup – místo algoritmů si každý „kurátoruje“ vlastní feed. „Když to funguje, vidíte obsah, který opravdu chcete vidět,“ popsal Fjodor Everaerts z Belgie, který na Tumblru od svých 14 let vytvořil přes 250 000 příspěvků. Jeho blog vnímá jako „proud vědomí“ a „deník“, převážně složený z reblogů věcí, které ho zaujmou.
Podle odborníků nejde o náhodu, ale o vědomý návrat ke kořenům internetu. „Gen Z má romantickou představu o internetu z počátku 2000s,“ říká Amanda Brennan, bývalá šéfka obsahu Tumblru. „Je to prostor, kde můžete experimentovat – a přitom zůstat v anonymitě.“
Mladí lidé jsou stále více znechuceni komercializací platforem jako Instagram, TikTok či X, a hledají alternativy, které nejsou zahlcené sponzorovaným obsahem a „influencerstvím“. Jak říká Ari Levine, šéf značkových partnerství Tumblru: „Tumblr je klidnější a víc sám sebou než jeho konkurence.“ V době, kdy se všechny aplikace snaží napodobit jedna druhou, Tumblr zůstává jedinečný: „Kolikrát jsem v nějaké aplikaci a už ani nevím, ve které jsem?“ dodala.
Pro mnohé uživatele tak Tumblr zůstává především bezpečným místem, kde mohou být sami sebou. „Tumblr byl prvním místem, kde jsem viděl termíny jako pansexuál nebo gender fluid,“ říká TJ Smith, uživatel z Texasu, který byl na platformě aktivní už od svých třinácti let. Diagnostikovaný s autismem v 11 letech, našel právě na Tumblru komunitu, která mu pomohla chápat sebe sama skrze fandomy jako Percy Jackson. A Ashmita Shanthakumar, která používá Tumblr od roku 2013, ho vnímá jako „antisociální sociální síť“: prostor, kde můžete cítit a sdílet, aniž byste museli prezentovat.
Tumblr tak není jen relikvie – je to stále živý a jedinečný kout internetu, kde je možné být sám sebou.