Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Influencer ukazoval svůj luxusní život, byl však podvodník. Teď je ve vězení

Ramon Abbas alias Hushpuppi je nigerijský influencer, který ukazoval svým více jak dvěma milionům fanoušků svůj okázalý a luxusní život. Ke svému velkému jmění však přišel nelegálním způsobem. Policie ho dopadla, zatím je ve vězení na jedenáct let.
  14:00

Hushpuppi | foto: Youtube.comAntiyoutuber.cz

Influencer Ramon Abbas působící pod přezdívkou Hushpuppi je známý hlavně díky tomu, že na sociálních sítích zveřejňoval videa z jeho luxusního života. Na Instagramu měl více jak dva a půl milionu sledujících. Ač mu mnoho jeho fanoušků mohlo jeho bohatství závidět, tak ve skutečnosti k němu přišel nelegálně. Fanouškům tvrdil, že si vydělává ze sociálních sítí a jako developer nemovitostí.

Jenže to nebyla tak úplně pravda. Abbas si většinu života vydělával kriminální cestou. Z menších krádeží se časem staly velké zločiny. V roce 2019 se pokusil vyprat špinavé peníze v hodnotě až 13 milionů eur. Šlo o peníze ukradené gangem severokorejských hackerů z banky na Maltě. Ve stejném roce jeho pozornost utkvěla na fotbalovém týmu z anglické Premier League, kterým chtěl odcizit až sto milionů liber. O který klub přesně šlo policie nespecifikuje.

Komunikace mezi ním a týmem probíhala skrze email, což byla Hushpuppiho zásadní chyba. V roce 2020 byl dopaden a zatčen dubajskou policií. Vyšetřovatelé odhadují, že influencer ukradl přes čtyřiadvacet milionů dolarů. Jedná se ale pouze o zjištěné podvody. Výsledná částka by mohla být daleko vyšší.

Své bohatství, kterým se rád chlubil na svých sociálních sítích, získal mnohými způsoby. Převážně šlo o provádění obchodních emailových podvodů, online bankovní loupeže a další kybernetické podvody, které finančně zničily desítky obětí.

Podle FBI je Abbas jedním z největších podvodníků a kriminálníků současnosti. Momentálně mu za jeho zločiny hrozí až dvacet let vězení. Soud v Kalifornii už ho zároveň i za část prohřešků odsoudil, momentálně je ve vězení na jedenáct let. Hushpuppimu bylo také nařízeno zaplatit odškodné dvěma jeho obětem ve výši 14,6 milionu korun.

Někteří fanoušci však žádají o shovívavost v jeho případu. Dle jejich slov pravidelně pomáhal vdovám a sirotkům, a také přispíval na různé výživové programy, či charity. Žena Abbase se svěřila, že díky jeho zatčení musí strádat. Musí prý pracovat tvrdě a přesčas, aby uživila své dítě a mohla mu poskytnout soukromé vzdělání.