Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Emma Smetana a Jordan Haj | foto: Instagram Jordana Haje

Jordan Haj a Emma Smetana ukončují konflikt v Gaze písní. Vtip brněnského umělce zasáhl sociální sítě

Emma Smetana a Jordan Haj ukončují konflikt Gaze novou písní. Zpráva, která zasáhla tisíce uživatelů na sociálních sítích. Jenže se brzy ukázalo, že píseň nikdy neexistovala a byla jen vtipem brněnského umělce Jakuba Polácha. Sice mnohé pobavil, někteří jsou kvůli blízkovýchodnímu původu Haje pohoršení.
  13:27

O víkendu se na sociálních sítích objevily informace o nové skladbě, kterou měli společně vytvořit Emma Smetana a Jordan Haj. Reagovali v ní na konflikt v pásmu Gazy, který také její pomocí symbolicky ukončili. Ač informacím mnozí uvěřili a některé z nich i pobouřily, nakonec se ukázalo, že si z nich vystřelil brněnský umělec a takzvaný mikroinfluencer Jakub Polách.

„Překročme naše vnitřní Jordány. Smetana a Haj v nové písni symbolicky ukončují izraelsko-palestinský konflikt,“ stálo v titulku jednoho z příspěvků doplněného fotkou známého páru, který se objevil před několika dny na sítích. Zanedlouho se objevil další. „Přejdi Jordana Haje. Smetana v novém klipu překračuje nahé tělo, natáčelo se v pískovně u Brna,“ píše se v něm.

V obou případech se jedná pouze o titulky článků, které byly sdílené ve formě snímků obrazovky. Na první a pravděpodobně i druhý pohled působily věrohodně a bez dalšího hledání tak bylo poměrně jednoduché jim uvěřit. Příspěvky se dostaly poměrně rychle mezi široké spektrum uživatelů a vyvolaly nespočet pobavených reakcí. „Izraelsko-palestinský konflikt epicky ukončen,“ píše jedna z uživatelek na sociální síti X, někdejším Twitteru. „Něco mi říká, že kdyby to tam pustili z dostatečně velké aparatury, tak to dopadne jako v Mars útočí,“ píše další.

Podobných komentářů se objevily stovky a většina z nich jednoduše skladbu považovala za bizarní, ač ji nikdy neslyšela. Jeden z nejznámějších politických sloganů „od řeky k moři bude Palestina volná“ odkazuje právě na řeku Jordán, což po drobné úpravě je totožné s křestním jménem Haje. Překročení Jordánu je navíc biblický motiv a symbolický návrat izraelského národa po čtyřiceti letech bloudění pouští domů.

Skladba však nikdy neexistovala. Jedná se o vtip brněnského umělce a mikroinfluencera Jakuba Polácha. Ti, kteří jeho tvorbu znají, byli jeho vtipem pobavení a ti, kteří ne, byli překvapení. Doufali totiž, že skladba opravdu vznikla.

Jaká byla motivace Polácha příspěvky vytvořit? Už několik let sleduje, jak kulturní scéna reaguje na globální konflikty a jiné kauzy. Naprosto zásadní a nepřehlédnutelnou roli v nich podle něj doslova sehrál David Guetta, když v květnu roku 2020 na střeše manhattanského mrakodrapu uspořádal DJ set, v němž remixoval Martina Luthera Kinga a následně dal, dnes už ikonický, shoutout rodině George Floyda, jehož vraždou začaly protesty Black Lives Matter. „Mě zajímalo, kdo by dnes mohl být takovým Davidem Guettou v českém prostředí a proto jsem vytvořil onen osudný obrázek s Emmou a Jordanem,“ vysvětluje Polách pro redakci Antiyoutuber.cz.

Reakce sice byly v mnoha případech pobavené, některé vtip pobouřil a dá se říct, že i urazil. Haj je totiž synem arabského Palestince, který žije v Izraeli, a tak se konflikt jeho rodiny přímo týká. Populární zpěvák se k situaci několikrát veřejně vyjadřoval a popisoval obavy o své blízké. Proto byl podle některých uživatelů vtip poměrně nemístný.

S holkama @anasulcova a @madonna už se v @galerie_tic nepotkáte, ale 14. prosince se můžete těšit na poslední část cyklu Žijeme ve společnosti.

29. listopadu 2023 v 12:02, příspěvek archivován: 5. prosince 2023 v 12:14

Polácha celá situace mrzí. „Netušil jsem, že můj humor někdo vezme vážně. To samozřejmě neospravedlňuje případné újmy, které mohl vtip způsobit. Důležité je zejména objevení složitého propletence vztahů blízkovýchodního původu rodiny Jordana Haje,“ vysvětluje. Uvědomuje si, že vtip mohl fungovat nejen jako přímý útok na jeho blízké, ale také jako propagace izraelských obranných složek. Nejvíce kritiky příspěvky získaly právě na sociální síti X, kde ho „levicoví lidskoprávní aktivisté“ upozornili na to, že by jeho vtip mohl být pochopen i v negativním kontextu. Celou situaci prý však sledoval z dálky a pořád si myslí, že se jedná o takzvanou bouři ve sklenici vody. „Emmě i Jordanovi bych se zde nicméně chtěl omluvit,“ dodává.

Není to poprvé, co se o Poláchovi na sociálních sítích mluví. Relativně nedávno totiž namaloval poslankyni Alenu Schillerovou jako mořskou pannu. Obraz odkazuje na její fotku ve spacáku, kdy se do něj soukala kvůli přípravě na vládní obstrukce. Na Instagramu s ní také zveřejnil sérii fotek, na kterých jí obraz předával. Celý příspěvek doplnil populárním výrazem „slay“, který má vyjadřovat, že se někomu něco povedlo. Podobně výstředních děl má za sebou hned několik a v brněnské galerii Cejla se donedávna konala jeho výstava Czechoslayvakia.