Neděle 3. listopadu 2024, svátek má Hubert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Body shaming je pro mnohé uživatele internetu denní chleba. | foto: Profimedia.cz

Šokující statistiky kyberšikany: Pandemie vše zhoršila, trpí každý šestý mladý člověk. Antiyoutuber.cz říká šikaně ne

Až 15 procent dospívajících zažilo kyberšikanu, což znamená, že jeden ze šesti mladých lidí se setkal s online nenávistí. Kyberšikana, která se šíří především na sociálních sítích, má závažné dopady na psychiku obětí, často vede k depresím a úzkostem. Pandemie koronaviru a izolace situaci zhoršily, protože děti trávily více času online. Redakce Antiyoutuber.cz spolu s influencery představí na afterparty Influconu „zeď nářků“, kde mohou lidé sdílet slova, která je na internetu zraňují. A vyjádřit, že kyberšikana nemá v dnešní době místo.
  15:13

Až patnáct procent dospívajících zažilo kyberšikanu. Jinými slovy se s projevy nenávisty a šikany setkal jeden dospívající ze šesti. Sociální sítě se staly hlavním prostředím, kde se tento nebezpečný fenomén šíří. Podle nejnovější studie Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2024 se počet případů kyberšikany od roku 2018 výrazně zvýšil.

Jenže problematická jsou čísla i z druhé strany. Přibližně dvanáct procent dospívajících přiznává, že sami někoho kyberšikanovali. Každý osmý školák tak má za sebou zkušenost i s tím, že online nenávist sám vytvářel. Chlapci (čtrnáct procent) jsou v tomto ohledu aktivnější než dívky (devět procent). Tento trend ukazuje na rostoucí agresivitu v online prostředí, kde pachatelé často nenesou okamžité důsledky za své jednání. A to i proto, že se

„Kyberšikana může mít devastující účinky na psychiku dětí a dospívajících,“ varuje WHO. „Oběti často trpí depresemi, úzkostmi a ztrátou sebevědomí. V extrémních případech může dojít i k sebepoškozování nebo sebevraždám.“

To, že případů kyberšikany přibývá, má na svědomí i pandemie koronaviru a izolace. „V době pandemie, když jsme byli doma, se šikana přesunula více do online světa, protože jsme trávili více času na internetu,“ uvádí WHO. Ostatní formy šikany ve škole zůstaly skoro stejné, jen s malým nárůstem. Jedenáct procent kluků a holek uvedlo, že byli ve škole šikanovaní

„Tato zpráva je varováním pro nás všechny, abychom řešili šikanu a násilí, ať už se děje kdekoliv a kdykoliv,“ řekl Hans Kluge, ředitel WHO pro Evropu.

Sociální sítě jako Instagram, TikTok a Snapchat jsou hlavními kanály, kde k incidentům kyberšikany dochází. Anonymita na internetu umožňuje pachatelům skrývat se a uniknout odpovědnosti. „Anonymní prostředí online usnadňuje šíření nenávistných komentářů a urážek,“ upozorňuje expert na digitální bezpečnost.

„Děti dnes tráví na internetu více času než kdykoli předtím. Musíme je naučit, jak se chránit a jak reagovat na negativní situace online,“ zdůrazňuje WHO. Je nezbytné, aby rodiče, učitelé a celá společnost podnikli kroky k řešení tohoto problému.

Že je kyberšikana závažný problém dnešní doby si uvědomuje i redakce Antiyoutuber.cz a influenceři. Na afterparty influencerské konference Influcon v pražském OX Club proto představíme naši „zeď nářků“, místo, kam bude moct každý napsat slova, která je na sociálních sítích zraňují. Ať už jde o urážky tvorby, vzhledu, původu či čehokoliv jiného. Influenceři svým příspěním a podpisem podpoří náš manifest, protože máme za to, že s kyberšikanou by se mělo skoncovat.