Pátek 17. ledna 2025, svátek má Drahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Umělá inteligence dokáže divy. | foto: Instagram.comAntiyoutuber.cz

Sociální sítě pod vlivem umělé inteligence: Bude skutečně možné rozlišit člověka od bota?

Společnost Meta, které patří například Instagram a Facebook, stále více podporuje tvorbu profilů poháněných umělou inteligencí. A to včetně botů, kteří poskytují rady v různých oblastech, jako je například i randění. I když společnost většinu těchto profilů odstranila, některé stále na platformách zůstávají. Odborník na umělou inteligenci Lukáš Neumann popisuje důležitost regulace konverzace s těmito profily.
  9:00

Meta v poslední době stále více podporuje tvorbu profilů s umělou inteligencí na svých sociálních sítích. Některé z těchto profilů dokonce vytváří přímo samotná společnost. Uživatelé se tak čím dál tím častěji setkávají například s půvabnými modelkami s obrovským počtem sledujících, které však ve skutečnosti neexistují. Názory na tyto profily se mezi společností a uživateli liší. Zástupci Mety mluví o zábavě a interakci, zatímco uživatelé vyjadřují spíše obavy a skepsi.

Profily přímo od společnosti se zaměřovaly na různá témata. Jeden takový influencer se jmenoval Carter a poskytoval rady ohledně randění. Podobné účty sdílí příspěvky generované umělou inteligencí a dokonce i odpovídají na zprávy od uživatelů. Ačkoliv Meta většinu těchto influencerů ukončila do léta minulého roku, někteří z nich na platformách zůstali a nedávno se opět stali předmětem diskuzí po vyjádření zástupce společnosti o dalších plánech na rozvoj AI profilů. „Očekáváme, že tato umělá inteligence bude časem skutečně existovat na našich platformách, podobně jako běžné účty. Budou mít bio a profilové obrázky a budou moci na platformě generovat a sdílet obsah využívající umělou inteligenci,“ řekl Connor Hayes, viceprezident pro generativní umělou inteligenci ve společnosti Meta.

Proč by však lidé měli brát vážně rady ohledně například randění od umělé inteligence? „Myslím, že pro někoho to může být zajímavé. Ten rozdíl, zvlášť u některých populárních témat, mezi konverzací s umělou inteligencí a člověkem asi nebude tak velký,“ říká pro redakci Antiyoutuber.cz výzkumník v oblasti umělé inteligence na Oxfordské univerzitě Lukáš Neumann. Je podle něj však jasné, že umělá inteligence v konverzaci nemůže jít do hloubky jako skutečný člověk. Také považuje za velmi důležitou regulaci, která lidem umožní rozpoznat, zda si píšou s umělou inteligencí nebo člověkem, aby se předešlo například podvodům. „Ty společnosti o nás mají dnes už poměrně hodně dat, takže to může být nějakým způsobem přizpůsobeno. Stejně jako dnes algoritmy servírují videa nebo obrázky, které se uživateli zdají zajímavé, může podobně fungovat i tento chatbot,“ říká Neumann.