Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Z Česka se vrátila do Ruska a začala ho vychvalovat na sítích. Jsi propagandistka, reagují lidé

Olga Vlasova, Ruska, která žila v Česku, se do své vlasti vrátila a vychvaluje ji na sociálních sítích ve videích. Snaží se lidem ukázat, že je Rusko, podle ní, skvělá země, které se nijak nedotkly uvalené sankce a že jsou místní obyvatelé s vládou prezidenta Vladimira Putina spokojení. Videa tvoří pro Čechy, ale ti se nenechali ošálit a slečně píšou, že je obyčejná ruská propagandistka.
  11:18

Olga Vlasova je Ruska, která ještě před válečným konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou studovala a pracovala v Česku. Po začátku války se ale rozhodla přestěhovat do Ruska, kde natáčí videa o tom, jak je Rusko skvělá země a jak lidé reagují na vládu současného prezidenta Vladimira Putina. Její videa jsou ale dělaná stylem, že mají na diváky působit tak, jakože je Rusko naprosto dokonalá země.

Vlasova si založila profil na Instagramu a TikToku, který se jmenuje Z Ruska s láskou a rozhodla se Čechům ukázat, jak vnímá ona i někteří lidé život v Rusku. Vlasovou na Instagramu sleduje 2,8 tisíce lidí a slečna se snaží upoutat pozornost lidí i popisem svého profilu. „Uvidíš to, co ti neukáže televize. Zamiluješ se do Ruska,“ stojí v popisku jejího profilu. Vlasova neustále ve svých videích mluví o tom, jak je Rusko ve všech věcech napřed a že se všichni obyvatelé mají skvěle. Jednou se například vydala do ulic a ptala se náhodných kolemjdoucích, koho budou volit v prezidentských volbách. Ve videu jí buď někteří neodpověděli, a nebo řekli, že budou volit současného prezidenta Putina.

V Rusku už nejsou žádné prodejny McDonald´s, ale fungují zde prodejny, které jsou mu velice podobné. Vlasova si objednala jedno menu a tvrdila, že je v podstatě stejné jako menu z McDonald´s a chutná zrovna tak. Divákům také Vlasova ukázala prodejnu oblečení Putin Team, kde se prodává sportovní oblečení, které je mnohdy v barvách ruské vlajky. Podle Vlasove jsou ceny přiměřené a jedná se o exkluzivní zboží, které se nachází pouze na letišti.

Protože má spousta Čechů vůči Rusku a Rusům kvůli válečnému konfliktu averzi, Vlasova se rozhodla zeptat Rusů, co si myslí o České republice. Všechny odpovědi, které do videa dala, byly směrem k Česku pozitivní. To, co Vlasova dělá, má pravděpodobně jediný cíl. Přimět Čechy uvažovat nad tím, že to, jak se Rusové chovají k Ukrajincům, je vlastně v pořádku a získat také podporu pro svou zemi. Takové tvorbě se říká „soft propaganda“ a má v podstatě zmírnit názor na konkrétní dění, což je v tomto případě agrese Ruska směrem k Ukrajině, na což poukázal také webový deník VOXPOT, kde se řeší především česká a světová politika.

Vlasova rozhovory vede v ruském jazyce, ale přidává k nim české titulky, aby Češi rozuměli. Když ale zrovna s nikým nevede rozhovor, mluví sama česky. Vypráví o tom, jak Putin svou zemi podporuje, jak je Rusko krásné a že lidé v ní jsou maximálně spokojení a vůbec se jich nedotýkají sankce, které byly na Rusko uvalené. Spousta lidí ale Vlasovou prokoukla. „Obyčejná ruská propaganda, nic víc. Reportérka se vrátila zpět dělat propagandu, jak se jí v její zemi krásně žije, odvážné. Videa plná lží! Ať se jde zeptat chudých lidí, co jim v zemi chybí a jak reagují na válku. Tohle je hrozně okatý. Jasný, Rusko je ta nejlepší země a ta válka je jen takový zanedbatelný a decentně špatný detail. Nedělej z nás idioty, holčičko,“ píšou lidé tvůrkyni pod její videa na TikToku, kde ji sleduje přes 11 tisíc lidí. I když na TikToku takový počet sledujících není nic neobvyklého, některá videa Vlasove mají statisíce zhlédnutí. Její nejsledovanější video má dokonce 1,8 milionů zhlédnutí.