Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Autorky podcastu Opravdové zločiny. | foto: instagram.com/opravdovezlociny

Podcasty o vraždách lidé milují. Podcastem roku jsou opět Opravdové zločiny, navzdory kritice

I když sílí kritika „Opravdových zločinů“, v anketě Podcast roku opět triumfovaly. Šestý ročník ankety přinesl vítězství starých favoritů i nová překvapení. Rekordních 110 000 hlasujících jen potvrzuje, že podcasty nás baví čím dál víc.
  23:08

Šestý ročník ankety Podcast roku přinesl vítězství mnoha známým i novým tvářím. Hlavní cenu si opět odnesly autorky podcastu „Opravdové zločiny“, které se dlouhodobě těší velké oblibě posluchačů. Na druhém místě v hlavní kategorii se umístil „Hype Cast“, třetí skončily „Krimi příběhy“.

Vítězství Opravdových zločinů může být pro některé posluchače překvapením. I proto, že se kolem podcastu často ozývají negativní hlasy. Moderátorky podcastu čelelily například kritice, že některé příběhy předčítají z jiných webů a vydávají je za svou práci. Například web serialkillers.cz obvinil autorky z plagiátorství, konkrétně z doslovného převzetí článku bez souhlasu a uvedení zdroje. Spor mezi oběma stranami údajně začal již v roce 2020 a od té doby se vyostřil, když moderátorky reagovaly na výtky až po hrozbě YouTube. Autorky tvrdí, že nabídly uvedení zdroje a že se nyní chtějí soustředit na svou práci. V listopadu je čeká akce na živo v pražské O2 aréně.

V kategorii Zpravodajství a publicistika obhájil první místo podcast „Vlevo dole“ od Seznam Zpráv, věnující se zákulisí české politiky. Podcast, připravovaný Lucií Stuchlíkovou a Václavem Dolejším, zvítězil již podruhé. Druhé místo obsadila „Vinohradská 12“ od Českého rozhlasu a na třetí příčku dosáhl podcast „Kecy a politika“.

V kategorii Byznys a osobní finance opět triumfoval podcast „Ve vatě“ Markéty Bidrmanové, který vychází od podzimu 2021 ve spolupráci s finančními experty. Na druhém místě skončil „Investiční podcast Vojta Žižka“ a třetí místo obsadil „Digitální kaleidoskop“.

Další kategorie a ocenění

Objevem roku se stal podcast „Bizzarium“ od Active Rádio. Český rozhlas vybral „Odpustit?“, zatímco Seznam Zprávy ocenily „Mluvící objekty“. Moderátor Lukáš Hejlík udělil svou cenu podcastu „Bruselský diktát“.

První místa v dalších kategoriích získaly podcasty: „Hype Cast“ v kategorii Zábava, „Kudy běží zajíc“ za Sport, a „Brain We Are“ za Životní styl a zdraví. Kategorii Veřejnoprávní opět vyhrála „Kriminálka“. V kategorii Vzdělávací zvítězil podcast „Hodina dějepichu“, a v kategorii True Crime opět triumfovaly „Opravdové zločiny“. První místo v Talk Show obhájil „Host Lucie Výborné“, který byl zároveň třetí v kategorii Veřejnoprávní.

Předávání cen se konalo na Scéně na Občanské plovárně, večerem provázeli moderátoři Lukáš Hejlík a Ivana Veselková. Celý večer zahájila talk show, při které na pódium zavítalo mnoho osobností ze světa podcastů, včetně autorů „Hodiny dějepichu“, moderátorů „Vlevo dole“ a autorů filmově-kritického magazínu Radia Wave „Čelisti“.

Podle ředitelky Vývoje a výroby Českého rozhlasu Ivy Jonášové, posluchače nejvíce přitahují true crime podcasty. Tento žánr je populární nejen v České republice, ale i v Evropě a ve světě. Mezi úspěšnými podcasty minulého roku se umístily také „Buchty“ od Radia Wave a vědecko-populární magazín „Meteor“ od Českého rozhlasu dvojka.

Letos hlasovalo rekordních přibližně 110 000 lidí, což je o 10 tisíc více než v minulém roce. Tento nárůst ukazuje rostoucí popularitu podcastů a zájem posluchačů o různé žánry a formáty.

Výsledky ankety Podcast roku opět ukázaly rozmanitost a kvalitu české podcastové scény, kde vedle etablovaných pořadů uspěly i nové projekty.