Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Tiktokerka spáchala sebevraždu. Lidé ji vyhrožovali smrtí a znásilněním

Tragická událost se nyní odehrála v Malajsii. Tamní tiktokerka oznámila policii, že je terčem ostré šikany na sítích a výhrůžek smrti. O pár dnů později byla nalezena mrtvá ve svém bytě. Podle vyjádření policie uvedla, že jí někteří jedinci vyhrožovali i znásilněním.
  4:00

Působení na sociálních sítích s sebou nese i jistá úskalí. I méně slavní tvůrci a influenceři se musí potýkat s nevyžádanou kritikou a hejtry. Důležité je se vůči nenávistným zprávám obrnit a nic si z nich nedělat. Někteří však se svou kritikou zacházejí až do ostré kyberšikany. Té byla terčem známá aktivistka a tiktokerka Rajeswary Appahu z Malajsie. Policii sdělila, že jí lidé na sítích vyhrožují smrtí a znásilněním. O pár dnů později byla nalezena mrtvá ve svém bytě. Měla spáchat sebevraždu.

„Byla to velmi silná osobnost. Nechápu, jak se to mohlo stát,“ uvedl její otec. Appahu byla hinduistická aktivistka za práva, která se často vystavovala drsné kritice za své aktivity. Její rodina je velmi zaražená, že si vzala život zřejmě kvůli nenávistným zprávám a komentářům na sítích. Výhrůžky, které jí chodily, však skutečně nepatřily do běžné kritiky hejtrů. V policejní zprávě uvedla, že někteří jedinci používali její fotky, se kterými jí vyhrožovali. „Řekl, že má gang, který stojí za ním,“ píše Appahu ve zprávě, kde popsala, že jeden muž nabádal své sledující ke sdílení jejího živého vysílání na TikToku a kritice její osoby.

K tragédii se vyjádřilo i několik tamních politiků. „I když jsme opakovaně upozorňovali veřejnost, aby si dávala pozor na věci, které nahrávají, aby se něco takového nestalo, zdá se, že naše tvrzení nestačila. Pokud jde o správu a řízení platforem sociálních médií, již jsem vyjádřil svůj smutek a hněv, protože vidíme, že si neuvědomují závažnost kyberšikany. To je jeden z důvodů, proč musíme prověřit správu platforem sociálních médií,“ uvedl Malajský ministr komunikace Fahmi Fadzil.

Úmrtí Appahu otevřelo v Malajsii veliké diskuze na téma kyberšikany. „Ujišťujeme vás, že jsou podnikány náležité kroky k řešení tohoto problému,“ řekl Gobind Singh Deo, ministr pro digitální technologie. Vyzval také ty, kteří jsou terčem kyberšikany, aby promluvili a netrpěli v tichosti. Právě proto je úmrtí Appahu podle některých lidí diskutabilní. Promluvila o tom a podala zprávu na policii. Než se však stihlo něco vyřešit, spáchala sebevraždu.