Influenceři byli povinní hlásit se u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, takzvané RRTV. Týkalo se to těch tvůrců, kteří publikovali videa za účelem zisku. Nařízení vstoupilo v platnost koncem minulého roku a vyvolalo spoustu nesouhlasných reakcí. Tento zákon byl ale upravený a influenceři už se Radě hlásit nemusí.
Nařízení vyvolalo obrovský nesouhlas nejen tvůrců, kterých se týká, ale i samotného ministra kultury, kterým je Martin Baxa. Právě ten se snažil prosadit novelu zákona, která by tvůrce od této povinnosti osvobodila. A to se mu nakonec i podařilo. Ve středu 5. března totiž vláda jednala o velké mediální novele a jejím schválením se upravil i zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, ze kterého vypadává povinnost influencerů, aby se hlásili Radě pro rozhlasové a televizní vysílání neboli RRTV. Rada je bude do seznamu poskytovatelů audiovizuálních mediálních služeb zapisovat sama. Je ale samotný nápad o dohledu nad obsahem internetových tvůrců v pořádku?
„Základní koncept toho, že máme přehled o tom, kdo tu co tvoří, zda dodržuje pravidla a zda existuje nějaký regulátor, který na to dohlíží, je za mě vlastně správný. Je tam potom samozřejmě otázka, jak konkrétně to bude provedeno, pod čí kompetenci to bude spadat a zda na to ten daný orgán bude mít vůbec kapacitu a jaká pro to budou nastavená pravidla,“ říká pro redakci Antiyoutuber.cz youtuber Lukáš Fritscher alias Lukefry. Není si prý jistý, zda je ale tento problém dořešený, protože Česká republika podle něj nejspíš pouze implementuje zahraniční směrnici, která je ovšem velmi obecná. „Každý stát je jiný, každý stát má jinou vlastní právní normu a my jsme to převzali vlastně v té nejobecnější podobě, která vlastně není vůbec zkonkretizovaná. A já si myslím, že to je vlastně problém pořád,“ pokračuje Fritscher.
V obecném měřítku je prý zastánce toho, že by měl existovat nějaký orgán, který bude dohlížet na internetovou tvorbu, ale zároveň velmi záleží na pravidlech, která pro dohled budou stanovená. „Celá ta myšlenka je za mě správně, jenom si pokládám otázku, zda je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, což je poměrně zkostnatělá a stará instituce, které už teď trvá poměrně dlouho vyjádřit se k těm televizním a rozhlasovým věcem, vlastně dostatečně kompetentní orgán k tomu, aby řešila internetové prostředí právě v kontextu internetu,“ říká Fritscher.