V posledních minutách pražského derby, ve kterém Slavia vedla nad Spartou, na hřiště vběhli slávističtí fanoušci. Záběry z tohoto momentu se rychle začaly šířit a lidé jsou z toho v šoku. Fanoušci Slavie na sociálních sítích nekompromisně kritizují celý incident a dokonce se rozhodli, že napomůžou k dopadení aktérů.
Fanoušci na hřiště vběhli se světlicemi a vypadalo to, jako by chtěli obsadit celé hřiště. Neposlouchali naléhání, aby se okamžitě vrátili na místa a na hřišti se rozpoutalo peklo. V důsledku chování slávistických fanoušků dokonce měli být zranění dva sparťanští hráči. Na sociálních sítích se k incidentu lidé okamžitě začali vyjadřovat a spousta z nich jsou fanoušci Slavie, kteří jsou naprosto znechucení.
„Taková ostuda. To to nemohli vydržet? V zahraničí jsme teď jen pro ostudu, tohle nemá s fotbalem nic dělat. Já jsem hrdý fanoušek Slavie, ale dnes jsem se neuvěřitelně styděl. Odporné, je mi z vás zle. Moje sešívané srdce dnes dostalo bodanec nožem. Poprvé nejsem pyšný na to, že nosím slávistický dres. Doufám, že budou potrestaní,“ reagují slávisté na sociálních sítích.
Někteří se dokonce rozhodli, že vezmou spravedlnost do vlastních rukou a zveřejňují tváře lidí, kteří vběhli na hřiště. „Tady máte tvář jednoho z těch idiotů, co tam včera byli. Snad vám to v něčem pomůže,“ píše jeden z těch, co se rozhodli pátrat po aktérech nepochopitelného vběhnutí na hřiště.
Reakce Jaroslava Tvrdíka
Na incident reagoval i šéf představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík, který se omluvil Spartě a oznámil, že Tribuna Sever, ze které vběhli fanoušci na hřiště, bude na dlouho uzavřená. „To, co se odehrálo v závěru včerejšího derby ve Fortuna Areně, je nejtěžší chvíle v novodobé historii klubu. To není fotbal, to není Slavia. Je to hanba, kterou neseme všichni. Hráčům Sparty Praha - Jakubu Surovčíkovi, Jakubu Martincovi a Matyáši Vojtovi - se jménem svým i jménem celého klubu omlouvám. Omluva patří také AC Sparta Praha, hostujícím fanouškům, rozhodčím, fotbalové veřejnosti i všem slušným slávistům, kteří včera odcházeli ze stadionu se zlomeným srdcem.
Tribuna Sever otevřena nebude, dokud nebudou identifikováni a postaveni před orgány činné v trestním řízení všichni pachatelé napadení hráčů Sparty Praha a útoků pyrotechnikou na sektor hostujících fanoušků. A dokud nebudeme mít jistotu, že se taková situace nemůže opakovat. I kdyby to mělo znamenat uzavření Tribuny Sever po celou sezonu 2026/2027. O bezpečnosti hráčů a respektu k soupeři nebudeme vyjednávat,“ oznámil v prohlášení Jaroslav Tvrdík.
Lidé se bojí o bezpečnost na zápasech
Pro spoustu lidí byl incident na derby tou poslední kapkou. Někteří se nechali slyšet, že se na fotbal nevydají do té doby, dokud nebude zařízené bezpečí a radikální fanoušci nebudou suspendovaní. Jeden fanoušek informoval o tom, že vzal na zápas svého malého syna, který byl vyděšený a plakal, protože se neuvěřitelně bál. Podobných příběhů na sociálních sítích lidé popsali hned několik a dočkali se pochopení.
„Můj syn je velký fanoušek Slavie. Poprvé jsem se ho rozhodl vzít na fotbal a na dlouhou dobu asi i naposledy. Je mi jasné, že mi tu spousta lidí napíše, že si za to můžu sám a že nemám malého kluka brát na zápas, když se tam něco takového může stát. Ale zamyslete se. Opravdu tohle patří k fotbalu? Chci se jít podívat na výkon profesionálních fotbalistů a měl bych zároveň přemýšlet, jestli je to bezpečné? Tohle už není fotbal! Doufám, že se to bude řešit,“ komentuje fanoušek Slavie.


