V dnešní době se najde jenom málo lidí, kteří nemají profil alespoň na jedné sociální platformě. Sociální sítě jsou dnes ale zahlcené tím nejrůznějším obsahem. Někdy se jedná o vhodný obsah a jindy naopak o obsah nevhodný. Tak jako tak ale sociální sítě využívá drtivá většina světové populace a spousta lidí se bez nich už nedokáže obejít.
Na sociálních sítích totiž dnes můžeme najít opravdu cokoliv. Všemožná videa, různé zprávy, ale i nové přátelé. Není proto žádným překvapením, že pro spoustu lidí je lepší trávit čas na sociálních sítích, kde se zdá vše jednodušší, než žít skutečný život. Jedním z největších problémů je sledování videí. Spousta lidí totiž denně tráví hodiny tím, že neustále sleduje videa, která kolikrát nejsou ničím přínosná. Většina platforem má navíc nastavený svůj algoritmus tak, aby své konzumenty v aplikaci udržely co nejdéle.
Spousta lidí ale zastává názor, že by se sociálním sítím měly vyhýbat především děti. Ty se totiž často uzavírají do virtuálního světa a nevěnují takovou pozornost vlastnímu seberozvoji. Na internetu navíc dokážou narazit i na obsah, který pro ně není absolutně vhodný. V důsledku toho se mohou v životě vydat špatným směrem, začít pochybovat o vlastních kvalitách, anebo šířit zlost pomocí kyberšikany. Nejsou to ale pouze děti, kdo nedokáže kontrolovat obsah, který sleduje. Podobný problém totiž mají i dospělí, které mnohdy přitahuje všemožný obsah úplně stejně, jako děti. Také dospělí mohou mít problém s tím, že se nechají snadno ovlivnit obsahem, na který narazí na sociálních sítích.
„Závislost na sociálních sítích může vést k úzkosti, depresi, nízkému sebevědomí a poruchám spánku. Studie ukázaly, že uživatelé sociálních sítí jsou více ohroženi depresí a úzkostí než ti, kteří je nepoužívají. Nadměrné používání sítí může snižovat soustředění a produktivitu v práci i ve škole. Studie ukázaly, že studenti, kteří tráví na sociálních sítích více než 2 hodiny denně, dosahují horších studijních výsledků. Závislost na sítích může zhoršovat komunikaci a budování vztahů v reálném světě. Studie ukázaly, že páry, které tráví na sociálních sítích více než 2 hodiny denně, jsou více ohroženy rozvodem,“ uvádí na svých webových stránkách praktický lékař Oldřich Masný.