Telegram patří mezi nejpopulárnější chatovací platformy. Podle jejího zakladatele Pavla Durova má téměř jednu miliardu aktivních uživatelů a je známá zejména tím, že svým uživatelům poskytuje anonymitu. To však přináší i určitá rizika. Opakovaně se objevily informace o tom, že na platformě docházelo k různým trestným činům, často spojeným s prodejem návykových látek. Durov, původem Rus, měl být v minulosti tlačen ke spolupráci s Ruskou federací. Jeho odmítnutí o poskytnutí jistých informací neslo své následky. Nyní byl zatčen v Paříži. Čelí několika obviněním, včetně podněcování terorismu, podvodu, praní špinavých peněz a trestné činnosti zaměřené na děti. Důvodem těchto obvinění je údajná absence dostatečné moderace na platformě.
This is Pavel Durov
— Big Brother 👁️ (@BigBrotherEP) August 25, 2024
Russian Tech Billionaire, Owner of Telegram and TON
In 2020 he exposed the health industry and explained his approach to elite performance
Here are the 5 key things he exposed pic.twitter.com/KkgL8NlfBx
Durov se sice narodil v Rusku, se svojí rodnou zemí však nemá zrovna nejlepší vztahy. V roce 2014 po neshodách s ruskými orgány opustil Rusko a postupem času získal občanství karibského státu Svatý Kryštof a Nevis, Spojených arabských emirátů a Francie. Není tajemstvím, že jeho vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem není zrovna dobrý. Před lety po něm ruští vyšetřovatelé požadovali šifrovací klíče k platformě, které jim Durov odmítl dát. V reakci na to začalo Rusko blokovat IP adresy uživatelů platformy. Durov se před pár dny pokusil o schůzku s Putinem, který byl na návštěvě v Ázerbájdžánu. Ruský prezident však schůzku odmítl. Při návratu Durova do Francie byl miliardář hned na letišti zatčen. O moderaci platformy se zdá se nepokoušelo jen Rusko, ale i USA. Durov se v jednom rozhovoru rozpovídal o tom, jak se američtí vyšetřovatelé pokoušeli najmout jednoho ze zaměstnanců Telegramu.
Jeho zatčení nyní na sítích vyvolalo velikou vlnu nespokojenosti. Lidé Durova označují za bojovníka pro svobodu slova na sítích, kterého se nyní vláda snaží umlčet. Začali se také šířit spekulace, že se prezident Ruska snaží o jeho propuštění. „Telegram je platforma pro svobodu projevu a její vlastník musí být podporován, aby prosazoval svobodu projevu. Opravdu skvělé gesto Vladimíra Putina za snahu osvobodit Pavla Durova z rukou lidí, kteří chtějí skrývat pravdu,“ komentuje jeden z lidí na platformě X (dříve Twitter).
The real reason for Pavel Durov's arrest is that he refused to give the US a back door to spy on Telegram users.
— Dr. Anastasia Maria Loupis (@DrLoupis) August 26, 2024
You only have "freedom of speech" in the West when you bow down to the US's demands.@thatdayin1992
pic.twitter.com/BSc4ytPAja
O tom, že by se měl Putin snažit o jeho propuštění, nejsou žádné informace, jedná se pouze o spekulace. Situace se má spíše naopak. „Pro všechny naše nyní běžné nepřátele, je to Rus, což znamená, že je nepředvídatelný a nebezpečný. Je jiné krve. Rozhodně ne Musk nebo Zuckerberg. Durov musí jednou provždy pochopit, že svou vlast si nemůžete vybrat, stejně jako si nemůžete vybrat dobu, ve které žijete,“ říká místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv.