Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Instagramu už odzvonilo. Pro dospívající je zásadní TikTok

Instagram byl dlouhou dobu nejoblíbenější aplikací mladých, teď ale studie odhalila, že tomu tak není. Popularita TikToku každým dnem roste a pro více než třetinu adolescentů je preferovanou aplikací. Instagram ho zároveň dlouhodobě kopíruje.
  10:38

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nastupující generace Z se celosvětově podílí zhruba na třetině populace. Někteří o téměř nejmladší generaci tvrdí, že vyrostla s telefony v ruce a lépe než cokoli jiného zná TikTok, který je každým dnem populárnější a Instagram, jednu nejpoužívanějších sociálních sítí na světě. Teď se ale zdá, že Instagram je pro generaci Z na ústupu, vystřídal ho právě TikTok a Snapchat.

Čínská sociální síť TikTok se těší velké oblibě zhruba od začátku roku 2020. Nejdříve na ní influenceři tancovali na různé trendové skladby, později se obsah zásadně proměnil, a to zejména v čase nastupující pandemie covidu-19. Někteří se ve svých videích snaží sledující pobavit, jiní vzdělávat a nebo jednoduše jen s ostatními sdílí svůj každodenní život. I protože je tvorba přispívajících tak různorodá a téměř každý tam může najít, co ho zajímá, rychle si TikTok mnozí oblíbili, především zástupci generace Z.

Spolu s růstem popularity sociálních sítí se názory zástupců jedné z nejmladších generací stávají čím dál tím viditelnějšími a postupně zastiňují ty od mileniálů. Proto se o ně zajímají například marketéři a i jiné společnosti, pro které je důležité porozumět chování dospívajících na internetu.

I proto také nedávno vznikla studie americké investiční banky Piper Sandler, která analyzovala odpovědi čtrnácti a půl tisíce adolescentů. Autoři se snažili zjistit, kdo je jejich oblíbený herec nebo influencer, jak moc je pro ně v módě důležitá udržitelnost, jestli při nákupu kosmetiky rozhoduje i cena, nebo ve které z restaurací si rádi dají oběd.

Významnou část studie potom tvoří část, ve které se autoři věnují sociálním sítím a preferencím mezi mladými. Je všeobecně známo, že je TikTok mezi mladými populární a výsledky studie ukazují, že je oblíbenější, než si mnozí mysleli. Pro osmatřicet procent dotazovaných je preferovanou aplikací a získal si tak první místo mezi konkurenty. Těsně za ním se umístil Snapchat a až třetí místo obsadil Instagram, který zároveň zůstává nejpoužívanější aplikací.

Společnost Meta, která provozuje Facebook i Instagram, na popularitu TikToku reagovala už dříve a to pomocí formátu Reels, který je v podstatě kopií formátu videí konkurenta. Na něj aktuálně i sází a snaží se ho svým uživatelům co nejvíce doporučovat, což se některým nelíbí. Už v minulosti se mnoho uživatelů kriticky vyjádřilo k teoretickému kopírování čínské aplikace. Podle nich by se měl Instagram soustředit na to, proč ho měli všichni rádi, což jsou fotky.