TikTok je mezi mladší generací mnohdy považován za místo, kde jsou uživatelé k sobě vlídnější a vstřícnější, než například na Instagramu. Řada tvůrců se snaží šířit trendy, které podporují body positivity. Ukazují, že spokojený a plnohodnotný život se dá žít, ať už člověk vypadá jakkoliv. Proti tomu jde trend, který vytvořila dceřinná aplikace TikToku CapCut. A rozzuřila nejednoho uživatele populární aplikace.
O co jde? CapCut nabízí filtr pojmenovaný Big Face, který vám v obličeji výrazně přidá na váze. Na TikTok pak CapCut vyexportuje video, kde je nejprve „tlustý“ obličej, následně pak původní selfie, s mnohem menší váhou. To vše doplněné o popisek „Jak bych vypadal, kdybych zhubl sto liber (cca 45 kilogramů, pozn. red.)“.
Videa se setkala s kritikou některých uživatelů internetu, kteří tvrdí, že tento trend zesměšňuje osoby s nadváhou a stigmatizuje přibývání na váze.
@anikacorinne it’s harmful. #CapCut #trend #fy #4u ♬ оригинальный звук - 𝗦𝗢𝗟𝗗𝗜𝗘𝗥 𝗕𝗢𝗬
„Lidé, kteří jsou relativně v kondici, si dělají legraci z tlustých lidí,“ uvedla Julia Barberio, která na TikToku zveřejnila kritické video o tomto trendu. „Je to hrozný filtr. Nejsou tam žádná pozitiva. Když v médiích neustále vidíme věci o hubnutí, jen to podporuje názor, že nejsme dostateční takoví, jací jsme,“ dodala.
Tento trend přichází v době, kdy se někteří uživatelé na TikToku nadále potýkají s problémy s tělem a poruchami příjmu potravy, což je problém, který se objevuje i na Instagramu a Snapchatu.
Závadné trendy a filtry
Na tiktokové For You Page na uživatele může znenadání vyskočit video například s informacemi o dietě a cvičení. Také řada inspirativního lifestylového obsahu, obvykle série „get ready with me“ nebo videa „outfit of the day“, se může setkat s komentáři uživatelů znevažujících vlastní tělo nebo srovnávajících se s jinými tvůrci.
Před několika měsíci se podobného ohlasu dočkal „nafouklý“ filtr, také na TikToku. Uživatelé TikToku zveřejňovali videa s dvojitou bradou, následně se fotka změnila a video odhalilo jejich pravou tvář. Také další filtry, které upravují obličeje nebo těla lidí, vyvolaly debatu o tom, jak mohou přispívat k tělesné dysforii nebo problémům se sebevědomím. Kritika se snesla například na filtr, který přidával na obličej velmi realistický makeup. Na rozdíl od jiných filtrů zároveň z obličeje „nespadl“, když si člověk něco před obličej dal nebo se rychleji pohnul. Filtr nakonec z TikToku zmizel.