Sobota 19. dubna 2025, svátek má Rostislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Zalepte si ústa izolepou a bude se vám lépe spát, radí nový TikTok trend. Odborníci před ním ale varují

Nový trend na TikToku, nazývaný Sleepmaxxing, slibuje zlepšení kvality spánku pomocí různých technik, jako je tapeování úst nebo užívání melatoninu. Ačkoli některé metody mohou být účinné, odborníci varují před jejich nadměrným používáním a upozorňují na potenciální rizika.
  17:00

Jak se dobře vyspat? Zalepte si pusu izolepou, radí nový trend na TikToku nazývaný Sleepmaxxing, který zahrnuje různé techniky zaměřené na zlepšení kvality spánku. Lidé v rámci tohoto trendu využívají metody, jako je užívání melatoninu, nasazování dilatátorů nosu nebo používání šumových generátorů, které mají pomoci vytvořit ideální podmínky pro spánek. Jak moc jsou ale tyto metody účinné a nemohou tělu naopak spíše uškodit?

Trend tedy spočívá především ve využívání wellness technik ke zlepšení spánku. Uživatelé nabízí hned několik tipů. Nejvíce zmiňovaným je tapeování úst. Podle mnoha z nich je dýchání nosem při spánku zdravější než dýchání ústy. Někteří dokonce tvrdí, že zalepení pusy pomáhá vytvářet hezčí čelist. „Když spíte s otevřenou pusou, vaše čelist se ponoří zpět do obličeje a vyvíjí se více vzadu, než by tomu bylo, kdybyste měli ústa zavřená,“ říká jedna tvůrkyně ve svém videu. „Když dýcháte se zavřenými ústy, vaše čelist se může vyvíjet tam, kde by přirozeně měla, a podporuje ostré a správně zarovnané rysy čelisti,“ doplňuje.

Dýchání pouze nosem ve spánku je podle expertů skutečně lepší než dýchání ústy. Zalepování úst však může nést i jistá rizika. „Pokud máte nos úplně ucpaný a ústa zalepená, nemusíte dostávat dostatek kyslíku, což může zhoršit kvalitu spánku,“ vysvětluje pro thestar.com Azadeh Yadollahi, vedoucí vědec z ústavu pro zkoumání poruch dýchání ve spánku.

Ne všechny tipy, které lidé v rámci trendu dávají, však mohou být skutečně prospěšné a zlepšit spánek. „Obava spočívá v tom, že tento trend kombinuje vědecky podložené strategie s některými neověřenými a dokonce riskantními metodami, které mohou způsobit zmatek a skutečně zhoršit spánek,“ říká Mandeep Singh, klinická vědkyně specializující se na spánek. Přílišná fixace na zlepšení spánku může mít podle ní dokonce opačný účinek, kvůli úzkostem spojeným s touto fixací.

Celkově tedy lze říci, že Sleepmaxxing může být pro někoho zajímavým způsobem, jak zlepšit kvalitu spánku. Je však důležité k těmto technikám přistupovat s opatrností. Ne všechny rady na internetu jsou podložené vědeckým výzkumem, a pokud se někdo rozhodne nějakou metodu vyzkoušet, měl by vždy zhodnotit, zda je bezpečná a zda nezpůsobí více škody než užitku.