Scrollování videí na sociálních sítích může snadno ukrást spoustu času, aniž si toho uživatel všimne. Získat motivaci pro digitální detox může být někdy těžší, než se zdá. Nová britská aplikace nabízí efektivní řešení tohoto problému. Aplikace „Touch Grass“ je inovativní nástroj pro digitální detox, která pomáhá uživatelům omezit čas strávený na sociálních sítích jako je Instagram, Facebook, TikTok, nebo třeba Snapchat. Jak to tedy funguje? Je to poměrně jednoduché. Stačí se natočit, jak se dotýkáte trávy.
There is now an app that temporarily blocks your access to social media apps until you touch grass
— Dexerto (@Dexerto) February 26, 2025
via @RhysKentish pic.twitter.com/Xt5O8uhmXK
Aplikace se stala virální na sociálních sítích ještě před svým oficiálním spuštěním. Stáhnout si ji lidé budou moci až 14. března tohoto roku. Už nyní si ale mohou prohlédnout úvodní video, které ukazuje, jak bude aplikace fungovat. Uživatel si vybere aplikace, které chce, aby mu „Touch Grass“ zablokoval. K opětovnému přístupu musí jít ven a namířit kameru na ruku sahající na trávu. Aplikace následně analyzuje obrázek a nabídne různé možnosti. „Odemkněte si své aplikace na patnáct minut, šedesát minut, do západu slunce, do konce dne,“ uvádí aplikace možnosti.
Aplikace bude uživatelům poskytovat i různé statistiky, například o tom, kolik času strávili na jednotlivých sociálních sítích za den. Základní verze bude zdarma, ale obsahovat bude i prémiové funkce, za které si uživatel připlatí. Mezi těmito funkcemi bude například podrobnější přístup k historii času strávenému na obrazovce. V placené verzi bude mít uživatel také více takzvaných „skipů“, které mu umožní vyhnout se focení ruky na trávě. V té základní verzi by měl mít jen jeden měsíčně.
"Touch grass" Yeah, I’d like to 💀 pic.twitter.com/7QI5Mb7uMm
— SUAREZ (@suayrez) February 26, 2025
Už nyní se na sítích diskutuje o tom, že aplikace bude mít velký úspěch. „Vy všichni tady na Twitteru byste si to měli stáhnout,“ vtipkuje jeden z lidí na platformě X. „Skutečná výzva je najít trávu v mé betonové džungli,“ píše další. Mnozí si z aplikace dělají legraci a diskutují o možných scénářích, kdy by nemusela fungovat, například pokud bude nasněženo.