„Přepošlete tento e-mail deseti svým kontaktům nebo se vám stane něco nepříjemného. Sdílejte tento příspěvek do půlnoci a budete mít rok štěstí.“ Kdo by si tyto zprávy, kolující hlavně v prvním desetiletí tohoto tisíciletí, nepamatoval. Každý se alespoň jednou stal obětí řetězové zprávy.
A i když si dnes s příchodem spamových filtrů a nástrojů na ochranu soukromí můžeme myslet, že jsme v bezpečí před tímto druhem zpráv, není tomu tak. TikTok zahájil další vlnu řetězových zpráv.
Naštěstí je řetězová pošta na TikToku pozitivnější než děsivě výhružné zprávy typu „pošli to pěti přátelům, nebo do 24h zemřeš“ jako před deseti lety. Místo toho uživatelé nahrávají svá videa s meditační hudbou nebo virálními zvuky a tvrdí, že zvuk přináší štěstí. Uživatelé píší titulky jako „Tento zvuk vám přinese štěstí, nahrajte video s ním a napište do něj své přání“ nebo titulky jako „Nepřeskakuj toto video nebo budeš mít rok smůlu“. Obvykle pár hodin poté nahrají video, ať už s penězi nebo nějakou věcí, jako důkaz, že zvuk opravdu funguje. Jde jim hlavně o to, aby jejich zvuk použilo ve svém videu co nejvíce lidí. Jelikož jim to pomáhá získat zhlédnutí, odběratele a zviditelní, což jsou pozitivní interakce pro TikTok algoritmus. Díky tomu se jejich videa dostanou k více novým uživatelům, kteří je ještě nesledují.
Někteří tvůrci navíc podněcují ke sdílení videa se třemi dalšími lidmi, aby se přání splnilo. Většina komentujících, nejspíše mladšího věku, si v komentářích pod videem přeje převážně nový iPhone, případně chodit se svou vysněnou dívkou nebo chlapcem.
TikTok navíc obsahuje funkci duetu, čímž mohou vrátit těmto příspěvkům se zvuky „štěstí“ život i několik týdnů či měsíců, po jejich zveřejnění. Tím opět docílí toho, že zvuk použijí další uživatelé a celý koloběh se opakuje.
Do módy se také vrací takzvané prokleté mixy písní, kdy tvůrce k instrumentální části nějaké písně přidá text z úplně jiné písně, někdy z více. Poté sdílejí výsledek se svými fanoušky. Používá se název Cursed mashup, neboli prokletý mashup. Takto vznikl třeba mix songu od Adele a Mickeyho klubíku, „Adele Clubhouse“. Bylo na něj vytvořeno přes 55 tisíc videí.
Takovéto míchání textů písní bylo populární v devadesátých letech při vzestupu hip-hopu, poté se toho chytili tvůrci na YouTube.
Fanoušky v aplikaci nacházejí i další internetové ikony, nejen hudební tvůrci a celebrity. Využitím trendů, které povzbuzují uživatele k tomu, aby se sami publikovali videa z dob minulých nebo z dob, kdy byli dětmi, o sobě dává vědět spousta internetových ikon z dob „vine“, což jsou krátká a vtipná videa, která frčela zhruba deset let zpět.