Neděle 15. června 2025, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Chat GPT využívají lidé také na vytvoření profilů pro přítele. | foto: Antiyoutuber.cz

Mladí volí svatbu s AI: Osm z deseti Gen Z by si AI klidně vzalo

Podle dubnového průzkumu společnosti Joi AI, kterého se zúčastnilo 2000 respondentů z generace Z, by osm z deseti zvažovalo sňatek s AI partnerem. Dokonce 83 procent dotázaných uvedlo, že by dokázali navázat s AI hluboké emocionální pouto. Umělé vztahy, které firma nazývá „AI-lationships“, jsou tak zjevně stále populárnější.
  8:25

„AI-lationships nejsou náhradou lidských vztahů,“ vysvětluje Jaime Bronstein, terapeutka a expertka Joi AI, „ale představují specifický druh emocionální podpory, který může zlepšit celkovou psychickou pohodu.“

Podle klinické neuropsycholožky Shifali Singh z McLean Hospital při Harvardově univerzitě není překvapivé, že mladí dospělí věří v možnost emocionálního pouta s AI. Především lidé s úzkostmi podle ní ocení digitální prostředí, kde se nemusí bát odsouzení nebo kritiky.

Singh ale upozorňuje i na rizika: „AI zrcadlí vaše myšlenky a jazyk, což může působit dojmem opravdového porozumění, ale zároveň to může fungovat jako uzavřená smyčka, která jen posiluje vaše vlastní názory.“ Přirovnává to dokonce k trollím farmám, které šíří dezinformace tím, že posilují a potvrzují chybná přesvědčení. Nedostatek vzdělání o možnostech i limitech AI tak podle ní může vést do nebezpečných vod, zvlášť když AI systémy mohou být krmeny nesprávnými nebo manipulativními daty.

Průzkum odhalil i generační rozdíly v přístupu ke vztahům. Singh podotýká, že Gen Z může chápat manželství jako zastaralou instituci a upřednostňovat nezávislost. I proto jsou možná ochotní přijmout alternativní modely partnerských vztahů, které nejsou zatíženy společenskými očekáváními. Výzkumy ale varují, že zejména u mladších uživatelů do 18 let AI vztahy vyvolávají rizikovou emocionální závislost.

Přesto odborníci přiznávají, že AI může pomoci – třeba starším lidem jako společník nebo osobám s agorafobií, které se bojí vycházet z domu. Problém ale nastává, pokud digitální vztahy nahrazují reálné mezilidské kontakty a podporují izolaci.