Čtvrtek 20. března 2025, svátek má Světlana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Neodmyslitelná součást školního života. | foto: Archiv Mobilní telefon OPPO A98

Co způsobuje užívání telefonu u dospělých lidí? Může se objevit závislost, senioři jsou často terčem podvodníků

Vliv telefonu na dospělé lidí nemá tolik katastrofální dopady na jejich vývoj, ale i u nich se může objevit závislost. Zároveň při nadměrném užívání mohou mít fyzické problémy, kvůli špatnému držení těla. Ohrožený je navíc i zrak a sluch. Zároveň je pro ně těžké v telefonu udělat pouze to, co v něm původně chtěli udělat. Senioři se zase mohou snadno nechat napálit podvodníky.
  16:25

Lidé hodně řeší, jaký vliv mají chytré telefony na děti a dospívající, ale zároveň je telefonem ovlivněná i spousta dospělých lidí. Ačkoliv mají dospělí zcela jiné přemýšlení, i u nich se mohou objevit problémy, které užívání telefonu způsobuje.

U dospělých lidí sice může vzniknout závislost na telefonu, ale jejich mozek je už mnohem vyvinutější než mozek dětí, což je při užívání telefonu obrovskou výhodou. I dospělí samozřejmě hrají různé hry, ale dokážou se soustředit i na hry, které rozvíjejí jejich kognitivní funkce, mezi které patří vnímání, pozornost, paměť, učení, myšlení a rozhodování. Dospělí lidé jsou navíc mnohem zodpovědnější a dokážou odhadnout čas, který na telefonu stráví. Zároveň mají mnohem více povinností, takže doba, kterou na telefonu tráví, je i tímto omezená. Jenže ani to neznamená, že u nich nemohou vzniknout různé problémy.

Nejrizikovější skupinou jsou senioři. Ti sice mají ukotvené logické myšlení, ale čím jsou lidé starší, tím více jim odumírají různé receptory v mozku, takže zároveň uvažují jinak. Starší lidé navíc neznají svět internetu a sociálních sítích tak dobře, aby si dokázali o nějakém pochybném obsahu udělat automaticky správný názor. „Seniorovi, který třeba vůbec nemá ponětí o tom, že jdou uměle vytvořit všelijaká videa, asi těžko vysvětlíte, jak to funguje a že to jde. On vám bude tvrdit, že viděl něco konkrétního na vlastní oči a nemusí pochopit, že to není skutečné,“ řekla pro redakci Antiyoutuber.cz. psycholožka Alžběta Pošmourná, která zabývá psychologickým poradenstvím pro děti, mládež i dospělé.

U seniorů je stejně jako u dětí důležité mluvit s nimi o obsahu, na který mohou na internetu narazit. Právě na seniory totiž často cílí podvodné reklamy, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel. Senioři totiž mohou vidět video, kde nějaká uměle vytvořená známá osobnost láká na snadný výdělek či pochybnou investici a mohou tak přijít o spoustu peněz. Dostatečná edukace je podle Pošmourné klíčová a zároveň se jedná i o nedílnou součást prevence.

I mladší dospělí jsou ale velmi ovlivňovaní užíváním telefonu a to nejen ze strany sociálních sítí. „Když vám ten telefon neustále zvoní, tak máte pocit, že musíte být neustále na příjmu. Když se ale vydáte někam, kde třeba není signál, tak vám telefon nebude zvonit a vy budete mít možnost být sám se sebou. Říká se tomu digitální hygiena a každý by měl alespoň jednou vypnout úplně ode všeho,“ říká Pošmourná.

U spousty lidí se navíc objevují problémy se zády a bolení v oblasti krku, což je způsobené špatným držením těla. Lidé se totiž velmi často při užívání telefonu hrbí a nedrží tělo v přirozené poloze. Jiní zase mohou mít problémy se zrakem, protože telefon mají až příliš blízko očí. Zároveň se ale mohou objevit i potíže se sluchem, protože někteří lidé při sledování filmů a poslouchání písniček mají ve sluchátkách maximální hlasitost. Některé telefony už mají zabudovanou funkci, díky které po čase svému uživateli doporučí, aby snížil hlasitost ve sluchátkách.

Když je ale někdo závislý na telefonu, má opravdu problém. „Pokud člověk ví, že je opravdu závislý na telefonu, patří to do terapie. Říká se, že ať už je člověk závislý na čemkoliv, už se k tomu nesmí vracet. Ale je jasné, že pokud ten telefon potřebujete používat, tak se i po digitální hygieně k jeho užívání zase vrátíte. Jenže problémem je, že v tom telefonu je mnoho věcí v jednom. Člověk si chce třeba domluvit schůzku a mezitím udělá i víc věcí, které neměl vůbec v plánu, protože je tam prostě spousta rušivých elementů,“ říká Pošmourná. Je to prý obrovská nástraha a i u dospělých lidí může mizet sociální kontakt, protože se více věnují světu v telefonu.