Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

influencerka Štěpánka Zaspalová | foto: instagram.com/stepanka_z

Kauza pražské kliniky pokračuje: Žena, která za ní stojí, údajně podváděla na Vinted a obírala muže o peníze

Už více než dva týdny na sociálních sítích rezonuje kauza pražské renomované kliniky Bratz Institute, kterou v minulosti propagovalo nespočet influencerů. Bývalé klientky totiž měly po návštěvách zdravotní problémy. Nikdo ale donedávna nevěděl, kdo za klinikou vlastně stojí. Mělo by jít o jistou Alejandru Dobrevu, která pochází z Jaroměře a nemá lékařské vzdělání. Příběh je ale mnohem zamotanější. Údajně by měla být podvodnice, kradla na Vinted a navíc si údajně změnila jméno.
  13:37

Už od začátku února na sociálních sítích rezonuje kauza pražské estetické kliniky, která v současné době nese název Bratz Institute. Na začátku roku patřila k těm nejoblíbenějším, pak se ale začaly šířit zkušenosti desítek bývalých klientek. Měly bolesti, napuchlé rty, ve rtech měly boule, výplně jim začaly brzy mizet nebo byly nesymetrické. Jenže negativní zkušenosti klientek jsou jen takzvanou špičkou ledovce. Celý příběh Bratz Institute je mnohem zamotanější.

Na pomyslném počátku celé kauzy stojí influencerka Štěpánka Zaspalová, která s Bratz Clinic, po přejmenování v současnosti Bratz Institute, v minulosti spolupracovala. Na TikToku zveřejnila video, ve kterém oznámila, že s klinikou ukončuje spolupráci mimo jiné i kvůli tomu, že se jí ozvalo mnoho bývalých klientek s negativními zkušenostmi. Zároveň ve videu říká, že s největší pravděpodobností žena, která výplně klientům aplikuje, s největší pravděpodobností nemá lékařské vzdělání. Bývalé klientky začaly video komentovat, čímž se spustila nezastavitelná lavina událostí.

O zkušenostech bývalých klientek redakce Antiyoutuber.cz už informovala. Ve všech příbězích, které jsme popsali a o kterých víme, se objevovala neustále ta stejná informace – klientky nevěděly, kdo za klinikou doopravdy stojí. Nemá totiž žádný web, na zákroky se objednává pouze přes profil na Instagramu nebo případně přes telefonní číslo, které však klinika pravidelně mění. Zároveň klinika žádala platit zálohy za zákroky předem na bankovní účty, které však vedou k několika různým ženám.

Pro celou kauzu je naprosto stěžejní fakt, že žena, která výplně aplikovala, údajně nemá mít lékařské vzdělání, ač se jako „doktorka“ nechala titulovat nejen od klientů, ale i od personálu. „Nikde neměla žádný certifikát, nenašly jsme ji v seznamu lékařů,“ vysvětlila pro redakci Antiyoutuber.cz jedna z poškozených. Brzy však klientky svépomocí vypátraly jméno údajné doktorky. Jmenuje se Alejandra Dobreva, je jí čtyřiadvacet let a sídlí v panelovém domě v Jaroměři. Má živnostenské oprávnění na kosmetické služby, které však pro aplikaci výplní není dostačující. Podle Ministerstva zdravotnictví nikdo, kdo není dostatečně kvalifikovaný, by výplně aplikovat neměl. „Aplikace dermálních výplní na bázi kyseliny hyaluronové nebo botulotoxinu je na základě odborné diskuze svěřena pouze do rukou kvalifikovaného lékařského personálu v souladu se zákonem o zdravotních službách, a to pouze ve zdravotnickém zařízení,“ vysvětlil v minulosti Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace Ministerstva zdravotnictví.

I přes to by první pohled ale stále nemuselo jít o nic neobvyklého. V Česku existuje nespočet estetických institutů, které vedou ženy z východní Evropy, titulují se jako kosmetoložky a aplikují výplně bez potřebného lékařského vzdělání. Na základě informací z živnostenského rejstříku nejdříve provozovala kliniku v pražské nemocnici na Bulovce, což je i jeden z důvodů, proč je nenapadlo pátrat po jejím lékařském vzdělání. Klinika byla v budově nemocnice, a tak jednoduše nebyl důvod předpokládat, že by neměla lékařské vzdělání. Před rokem se však přesunula do pražského Karlína, do budovy, ve které sídlí apartmány a realitní kancelář. Podle našich informací provozovna nebyla nijak označená.

Pro úplnost je nutné dodat, že na základě informací z živnostenského rejstříku ukončila provoz „Bratz“ 10. února 2024, tedy jen několik dní po tom, co se začaly na kliniku objevovat negativní recenze. Evidentně ale plánovala kliniku novou s názvem „Estetique“, která by sídlila na stejné adrese. V současné době je i druhá provozovna uzavřená.

Jenže Dobreva má mnohem propletenější příběh, než by se mohlo zdát. Existuje totiž webová stránka, která před Dobrevou varuje. „Všechno, co vám říká, je lež! Využívá jednotlivce, aby získala dárky a dovolené zdarma. Věci zdarma. Jídlo a pití zdarma. Vybírá si muslimské lidi, takže s nimi nemusí mít pohlavní styk,“ píše autor webu. Podle něj na sociálních sítích vystupuje pod několika přezdívkami a zároveň je aktivní na webových stránkách, které jsou určené k tomu, aby si ženy plánovaly s muži schůzky a dostávaly za ně peníze. Údajně také nezvedá nikdy telefon, což je podle něj kvůli tomu, že zrovna daného muže podvádí nebo je s klientem na schůzce.

Podvodnice z Vinted?

Podle autora webu je Dobreva zkrátka „podvodnice“, která se snaží obrat ostatní muže o peníze. Nechává se prý zvát na drahé dovolené, luxusní večeře a prosí o drahé dárky. Web upozorňuje na fakt, že se nejedná o pomluvy, ale o fakta, která je možné jednoduše ověřit. Vybízí také ostatní poškozené, aby ji nahlásili na policii.

Jenže mezi všemi nařčeními autora webu je také informace, že by měla údajně podvádět uživatele platformy pro nákup a prodej oblečení, Vinted.cz. Podle něj by tam měla údajně prodávat i dárky, které od mužů, kteří jí naletěli, dostala. Jeho obvinění by mělo být také podložené webovou stránkou, ta však v současné době nefunguje.

Do čtvrtečního večera se zdálo, že příběh Dobrevy v tomto bodě skončí. Jenže influencerka Denisa Kouřílková alias Sugar Denny, která se společně s kolegou Tadeášem Kuběnkou v kauze angažuje, mimo jiné i kvůli, že sami Bratz Institute v minulosti navštěvovali, přišla s novou informací. Po tom, co o klinice natočili s Kuběnkou epizodu podcastu o Bratz Institute, se jí ozvala obyvatelka Jaroměře, kde Dobreva sídlí. Na klinice totiž jako recepční pracovala i jistá Michaela Drobná, které někteří klienti posílali zálohy za zákroky na účet. Kouřílkové obyvatelka Jaroměře napsala, že Drobná má také mladší sestru, která se ale jmenuje Aneta Hanousková. V minulosti byla známá údajně tím, že podváděla zákazníky na platformě Vinted.cz tím, že nabízela luxusní kabelky a po tom, co jí zájemce za kabelku zaplatil, si peníze i zboží nechala. Za vydělané peníze měla údajně létat na drahé dovolené.

nove info, sdilejte kde muzete a pokud o nich neco vite, piste!! #sugardennynka #kontroverzni #bratzclinic #bratz #klinika #klinikapraha #praha #scam #scammer #beautyindustry #lipfiller #botox #alejandradobreva

23. února 2024 v 13:05, příspěvek archivován: 23. února 2024 v 13:05

V tento moment je vhodné upozornit na spojitosti a podobnosti mezi Hanouskovou a údajnou lékařkou z Bratz Institute Dobrevou. Obě dvě jsou spojované s podvody na Vinted, luxusním zbožím a drahými dovolenými. Recepční z Bratz Institute je sestra Hanouskové, o které v současné době nejde zjistit vůbec nic. Matka Hanouskové a Drobné navíc údajně podle slov Kouřílková bydlí v panelovém domě v Jaroměři, kde Dobreva sídlí.

Po krátkém výzkumu na internetu lze najít o Hanouskové téměř devět let starou zprávu z Blesk.cz, že utekla z domova pravděpodobně kvůli tomu, že chtěla být modelkou. Blesk uvádí, že Anetě bylo v době útěku patnáct let, což se shoduje s rokem narození Dobrevy. „Policie zjistila, že s několika velkými zavazadly odjela taxíkem na vlakové nádraží. Od té doby o ní nejsou žádné zprávy. Aneta možná utekla za svým snem. Podle policistů není ani vyloučeno, že mohla odcestovat do zahraničí,“ píše Blesk. Další vyšetřovací verzí bylo, že utekla do Prahy.

Podobností mezi Dobrevou a Hanouskovou je mnoho. Nikdo s určitostí netvrdí, že se jedná o tu stejnou osobu, nicméně existují jisté spojitosti, které nelze přehlédnout. Jedná se pouze o domněnky, které sdílely bývalé klientky Bratz Institute.