Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

TikToker Ondy Mikula má z Čechů nejvíc followers. | foto: tiktok.comAntiyoutuber.cz

Kdo je Ondy Mikula? Sleduje ho 38 milionů lidí, pravou identitu nikdo nezná

Je nejvíce sledovaným českým tvůrcem na TikToku, dokonce je mezi padesáti nejsledovanějšími na celém světě. Bedlivě si však chrání své soukromí. Ani po více než pěti letech jeho působení na sociálních sítích nikdo nezná jeho pravou identitu.
  8:00

Díky mediální prezentaci a vystupování na veřejnosti by se mohlo zdát, že nejsledovanějším Čechem na TikToku je Adam Kajumi. Není tomu však tak. Nejsledovanějším tvůrcem na českém TikToku je momentálně Ondy Mikula s více než osmatřiceti miliony sledujících, je tak pětatřicátým nejsledovanějším tvůrcem této platformy na světě. Spekuluje se však, že je část jeho sledujících zaplacená. Míří hlavně na nejmladší uživatele sociálních sítí a téměř všechna jeho videa obsahují infantilní hudbu. Stylizuje se do role teenagera, ale internetem se šíří informace, že je ženatý a má dítě.

Tvořit na TikTok začal v roce 2018 a o rok později jako první Čech dosáhl milníku milionu sledujících. Téhož roku byl také nominován na Křišťálovou lupu v kategorii one (wo)man show. Na YouTube o sobě dal vědět ještě o dva roky dříve a to v roce 2016, kdy vydal svůj první song s názvem „Těším se na tebe“ .

Vlastním jménem se údajně jmenuje Ondřej Mikula a narodil se 27. června 2001. Údajně proto, jelikož si tvůrce velmi bedlivě střeží soukromí a není o něm známo téměř nic jistě. Prý má dokončené gymnázium a hraje či hrál florbal. O moc víc se neví.

Údajně pochází z Ostravy, konkrétně nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih, kde spadají největší sídliště Dubina, Hrabůvka, Zábřeh a Výškovice. O jeho pravou totožnost se zajímala i tamní radnice, která ráda oslovuje své spoluobčany, kteří něco dokázali. Jako jediný z oslovených neodpověděl. Pozadí některých jeho videí však napovídá, že v Ostravě opravdu bydlí nebo bydlel. V Ostravě v začátcích své tvorby také pořádal sraz s fanoušky.). Ondřej o sobě také tvrdil, že hraje florbal. Spolek Český florbal však ve svých databázích neeviduje žádného hráče jménem Ondřej Mikula narozeného roku 2001.

Infantilní tvorba

Jediné jisté je, že nikdy nesundavá svou čepici a tvoří na TikTok profil @ondymikula, obsahující téměř čtrnáct tisíc videí. Profil má i na YouTube a Instagramu, ale má na nich podstatně méně sledujících, konkrétně nižší desítky tisíc.

Širokou veřejnost často udivuje množství jeho sledujících, jelikož většina jeho tvorby jsou velmi jednoduchá videa. Ze začátku jeho tvorby obsahovala scény jako míchání bonbónů do mléka či lepení papírků na zmrzlinu.

Do you know it❓#foryou #tiktok

19. října 2022 v 13:45, příspěvek archivován: 19. října 2022 v 13:45

Postupem času začal natáčet nahrané sketche, kde na něj z pohledu první osoby divák připraví nějaký žert. On se nachytá. „Tyyy!“ zařve zároveň, má to evokovat, že ze žertu podezřívá diváka videa. V té době mířil hlavně na české a slovenské publikum. Reakce byly většinou negativní.

„Jak moc musí být člověk inteligentní, aby natočil prank sám na sebe a smál se tomu jak pedofil?“ napsal jeden z komentujících. „Další rok s tímhle de*ilem,“ poznamenává další.

#prank ��always win..

19. října 2022 v 12:44, příspěvek archivován: 19. října 2022 v 12:44

Poté přešel na reakce na videa jiných tvůrců v režimu duet. Zde již začal mířit i na anglicky mluvící publikum.

Spider����Yes or No!?����

19. října 2022 v 12:45, příspěvek archivován: 19. října 2022 v 12:45

Později začíná mířit i na arabsky mluvící publikum. Tím podstatně stoupla jeho sledovanost ze stovek tisíc na miliony zhlédnutí.

Dělá hlavně návody, jak vytvořit pohyblivá instagramové příběhy a TikTok videa. Z videí je zřejmé že se začal zaměřovat převážně na publikum z dálného východu. Jelikož natáčí návody na trendy, které jsou již v Evropě ty tam, ale na dálném východě jsou zrovna na vrcholu. „Týpek se asi zasekl v roce 2015,“ zní z jednoho z komentářů, který naráží i na styl jeho oblékání. Podobné názory se pod jeho videi vyskytují poměrně často.

Většina tvůrců ho nemá v oblibě a občas se na něj objeví nějaká reakce, většinou hanlivá. Dříve na něj reagovali youtubeři Stay12, MenT a Porty. Nyní se již propadl do jakéhosi propadliště dějin a nikoho moc v našich končinách nezajímá. V reakci se do něj opřel Petr Esterka alias Peťangames.

@petangames_fanpage0 #petan #petangames #ondymikula #divadlomír #kočka #protebe #petangamesfanpage #fanpage ♬ původní zvuk - petangames

Pravá identita Ondřeje Mikuly tedy zůstává nadále zahalena tajemstvím, může být jen předmětem diskuzí z jakého důvodu. Zda se autor bojí slávy či odpůrců není jasné. Díky několik let starému rozhovoru alespoň víme, že je skutečný a není jen výtvorem umělé inteligence.

Témata: Ondy Mikula