Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav

TikTok efekty na podporu Gazy | foto: Tikok.comAntiyoutuber.cz

Vydělávají lidé konfliktem mezi Izraelem a Hamásem? Na TikToku vytváří zvláštní filtry na podporu Gazy

Efekty pro dobro pokračují. Lidé na TikToku vytváří efekty, které mají finančně podpořit obyvatele Pásma Gazy. Uživatelé jsou však skeptičtí a tvůrcům nevěří. Někteří totiž nezveřejnili jediný důkaz o tom, že by vybrané peníze předali na slibovanou věc.
  15:03

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás pokračuje. O život nepřichází jen vojáci, ale i mnoho tamních civilních obyvatel. Právě na jejich podporu vytvořila tvůrkyně Jourdan Johnson TikTok efekt. Slíbila, že veškeré výdělky z něj daruje příslušné organizaci, která pomáhá obyvatelům Pásma Gazy. Peníze zatím nepředala. Na tuto věc navázalo mnoho dalších tvůrců s většinou stejným slibem. Podle uživatelů na TikToku je však většina z nich nedůvěřivá.

@milkinthemicrowaver Replying to @Shumirun Nessa IMPORTANT UPDATE!! I should have done more research, but I’d like to clarify my stance on why these filters are turning hostile in more depth. 💔 apologies for not being clearer and spreading incorrect information. #greenscreen #freepalestine #watermelonfilter #palestine #🍉 #🇵🇸 #fyp #foryou #filterforgood #fypage #fypシ #fypp #foru ♬ Chopin Nocturne No. 2 Piano Mono - moshimo sound design

Johnson rozjela nový trend. Její „Filter for good“ se stal extrémně úspěšným, momentálně s téměř desíti miliony videí od tvůrců, kteří ho ve svém videu využili. Johnson se v posledním videu o efektu svěřila, že dosáhla maximálního možného výdělku a to v přepočtu více jak tři sta patnáct tisíc korun. Peníze však stále na slibovanou věc nepředala. Tvrdí totiž, že jí platforma peníze může poslat až 15. prosince. „Samozřejmě vás poté budu informovat, kdy jsem peníze dostala a na co jsem je darovala společně s účtenkami,“ doplňuje.

Tento její podle mnoha sledujících úctyhodný čin na TikToku rozjel nový trend, ve kterém se tvůrci pokouší o něco podobného. Populární tiktokerka Shumirun Nessa, která má více jak sedm a půl milionu sledujících takových efektů vytvořila hned několik. Nemálo uživatelů však vyjádřilo svojí skepsi a nedůvěru vůči ní. „Filtrům od Shumirun Nessy nelze důvěřovat. Jsou problémové a neukázala žádné účtenky,“ píše na TikToku jeden uživatel. „Není to jen o tomto filtru. Je problematická a rasistická. Prostě není důvěryhodná,“ komentuje další.

Tvůrci tak nabádají ostatní tiktokery, aby smazali svá videa, ve kterých používají jeden z filtrů od Nessy. Označují ji za podvodnici, která si chce jen nahnat nové sledující a vydělat si nějaké peníze. Mluví i o tom, že vytváří zbytečně moc efektů na podporu zemí, ve kterých žádný drastický konflikt není. „Pomozme lidem z Norska, mají tam velikou zimu chudáci,“ utahuje si z ní jeden uživatel na TikToku v komentářích pod jejím videem.

Téměř žádný tvůrce efektů na pomoc Gaze nezveřejnil důkazy o předání peněz. Právě proto tak mnoho lidí pochybuje o jejich důvěryhodnosti. Někteří si z těch, co videa skrze takové filtry natočili, utahují. „Tvůrce toho palestinského filtru potom, co vás podvedl,“ píše jeden tiktoker ve videu, ve kterém jde vidět žena mávající stodolarovými bankovkami. „Palestinu podporuji, ale ona jim z toho efektu nedá ani h*vno,“ komentuje video jeden uživatel.

@yungshotj Yall got scammed 💀 #foryou #fyp #fypシ #memes #funny #relatable #tiktok #xybca #trending #tiktokmemes #palestine #israel #freepalestine #freeisrael #war #food #watermelon ♬ original sound - Yungshotj

Ačkoliv se podle mnoha lidí původně jednalo o dobrou věc, stává se z ní něco velice toxického. „Dostává se to do té fáze: ,jestli nepoužiješ tento filtr, jsi vtělené zlo’. Nikdo si nedovolí zpochybnit tyto posvátné filtry,“ vyjadřuje ve videu své znepokojení tiktokerka říkající si Terminally Silly. „Připadá mi to, jako performativní aktivismus využívající skutečnou genocidu k získání sledujících, obliby a jistého statusu,“ pokračuje.