Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

Válka na Ukrajině je velkým tématem na sociálních sítích | foto: instagram.com

Válka na Ukrajině na sociálních sítích. Šíří se videa z fronty a také dezinformace

Od vypuknutí války na Ukrajině se na sociálních sítích objevuje spousta příspěvků, které zaznamenávají aktuální dění. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na sociálních sítích velmi aktivní a na Instagramu ho sleduje 17 milionů lidí. Ruská vláda zakázala Instagram a Facebook a lidé se proti tomu bouří. Na sítích se také šíří spousta dezinformací.
  17:30

Už je to více než rok, co vypukla válka na území Ukrajiny. Od té doby se událo mnoho momentů, které celou válku výrazně ovlivnily. I když se zdá, že počáteční šok, který pocítil skoro každý občan i mimo Ukrajinu, už dávno opadl, válka stále pokračuje a neustále se šíří informace o jejím aktuálním dění.

Válka na Ukrajině je zároveň také velkým tématem na sociálních sítích. Šíří se na nich totiž různá znepokojivá videa a zároveň také spousta dezinformací. K vidění je dokonce každodenní život ukrajinských vojáků, kteří brání svoji zemi. Na sociálních sítích se však šíří také spousta nepravdivých informací.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj po napadení Ukrajiny Ruskem odmítl všechny plány, díky kterým se mohl bezpečně dostat pryč ze země a místo toho se rozhodl zůstat se svým lidem. Zelenskyj navíc začal být velmi aktivní na sociálních sítích a snažil se vyvracet různé dezinformace, které se šířily po internetu a zároveň informoval svět o aktuálním dění. Zelenskyj zaznamenal obrovskou podporu od zemí z celého světa a začal mu rapidně růst počet sledujících na všech sociálních sítích.

V současné době sleduje prezidenta Ukrajiny na Instagramu přes 17 milionů lidí a Zelenskyj všechny pravidelně zásobuje novinkami, které se odehrávají jak na válečném území, tak mimo něj. Zdá se, že ze strany Zelenského je to opravdu správný krok. To, že s Ukrajinci jejich prezident zůstal v neustálém spojení a zároveň také oznámil, že se nechystá Ukrajinu opustit, dodalo vojákům i civilistům neuvěřitelnou sílu. Díky videím, které Zelenskyj přidával na sociální sítě, totiž dostali ujištění, že v boji nejsou sami. Ve chvílích beznaděje je takové zjištění rozhodně povzbuzující.

Na sociálních sítích jsou také velmi aktivní vojáci ukrajinské armády. Spoustu členů armády totiž tvoří obyčejní civilisté. Prezident Zelenskyj vyhlásil všeobecnou mobilizaci a ta se týká Ukrajinců, kteří podléhají branné povinnosti a záložníků. Zároveň také platí zákaz všem mužům ve věku 18 až 60 let odcestovat ze země, kvůli možnému povolání do boje. Velké množství Ukrajinců se však rozhodlo, že se do boje přihlásí dobrovolně, aby pomohli v boji s ruskou armádou.

Oni sami přitom zažívají bojové podmínky poprvé a někteří také vůbec poprvé uchopili do rukou opravdovou zbraň. Někteří si proto dokumentují své zážitky z válečného prostředí a přidávají ho na sociální sítě. Nejčastěji se videa ukrajinských vojáků objevují na TikToku. Videa mají často miliony zhlédnutí a většina komentářů, které se pod videy objevují, vyjadřují podporu Ukrajině.

Některá videa se stala velmi populární a lidé je sdílejí také na ostatních sociálních sítích. Jedno z takových populárních videí zaznamenává dva ukrajinské vojáky, kteří jen o vlásek unikli smrti. Dostali se totiž k ruskému zákopu, ze kterého se ozvala střelba. Jeden z ukrajinských vojáků byl zasažen do ruky a následně se schoval mimo dostřel. Odtud následně začal do zákopu střílet a svůj samopal přitom držel pouze zkrvavenou rukou. Druhý voják se poté neohroženě vydal vpřed, zatímco zraněný voják se nechal ošetřit.

Podobných videí se objevuje denně opravdu mnoho, ne vždy jsou však, kvůli brutálnímu obsahu, dostupné pro všechny uživatele. Stejně tomu je také v případě dalšího virálního videa, které bylo tentokrát natočeno ukrajinským dronem. Dron totiž zaměřil ruského vojáka a shodil vedle něj granát. Exploze vojákovi naprosto zničila nohu a i když mu ji neutrhla, voják se na nohu nemohl postavit. Naprosto zoufalý voják se následně rozhodl vzdát svůj boj o přežití a prostřelil si hlavu.

Ukrainian soldier ���� rushes enemy bunker after his teamleader is injured. #fyp #foryoupage #ukraine #russian #viral #military #specialforces #warzone #airsoft #battle #edit #amazingvideo #fake #notreal

20. července 2023 v 16:36, příspěvek archivován: 20. července 2023 v 16:36

Videa, která pocházejí přímo z fronty, jsou sice brutální, ale divákům mají zároveň ukázat, jaké hrůzy se odehrávají mezi ukrajinskou a ruskou armádou. Je také známo, že většina ruských vojáků při invazi na Ukrajinu vůbec netušila, že míří do války. O několik týdnu později už ale měli zcela jasno a někteří se dokonce vzdali. Ruští občané jsou navíc každý den pravidelně zásobováni dezinformacemi, kterými je zahlcuje ruská vláda a není tedy divu, že někteří občané mají o válce na Ukrajině naprosto zkreslenou představu.

Rusko zakázalo Facebook a Instagram

Vzhledem k válečnému stavu se ruská vláda rozhodla v Rusku celoplošně zakázat Facebook, Instagram a WhatsApp. Ruské ministerstvo spravedlnosti totiž zařadilo americkou technologickou společnost Meta Platforms na seznam extremistických organizací. Důvodem prý byla údajná diskriminace ruských médií a také vzdor vůči sankcím, které na Rusko uvalily některé státy. Proti tomuto rozhodnutí se však vzbouřilo mnoho ruských podnikatelů a influencerů, kteří díky práci na Instagramu vydělávali peníze.

Zákaz ale platí i nadále a zatím vše nasvědčuje tomu, že se situace ohledně sociálních sítí společnosti Meta Platforms nezmění. Ruská vláda svým občanům nabídla zvláštní alternativu. Tou mají být dvě platformy VKontakte a Odnoklassniki. Platformy jsou ale údajně hlídané a také předávají informace tajným službám. Ruští občané proto raději používají platformu Telegram. Obě ruské aplikace navíc byly, ještě několik let před vypuknutím války, na Ukrajině zakázané.

Na sociálních sítích se také objevuje spousta dezinformací, které mají mezi lidmi vyvolat pocit, že celý konflikt ve skutečnosti vznikl kvůli něčemu úplně jinému a Rusko tak jedná zcela správně. Rusko má mít dokonce své vlastní boty, tedy účty ovládané umělou inteligencí, které šíří ty nejrůznější dezinformace po celém světě a mění tak spoustě lidem pohled na válečný stav na Ukrajině. Existuje také ruský zpravodajský server Sputnik, který rovněž neustále šíří dezinformační zprávy ruské vlády. Společnosti Meta, TikTok a YouTube souhlasily, že Sputnik ze svých platforem v rámci Evropské unie odstraní.

Na základě různých výzkumů se však zjistilo, že Rusko přišlo na způsob, jak zákaz obejít a pokračovat ve své dezinformační propagandě. Stačilo prý pouze změnit názvy účtů, ze kterých se dezinformace šířily dál do světa a zákaz je tak minul. Dezinformace se šíří i z jiných míst. Někteří lidé si totiž libují ve vyvolávání chaosu a i když se třeba ani nejedná o Rusy, Rusko podporují a odvádí tuto práci dobrovolně za něj. Dezinformace se týkají naprosto všeho a dokonce i bitev, které se odehrávají na Ukrajině. I když ruská armáda utrpěla početné ztráty, dezinformátoři tvrdí, že Rusko válku s přehledem vyhrává.

Nutno dodat, že existují i účty, které podporují Ukrajince a ukrajinské vojáky. Na sociálních sítích se šíří různé ověřené odkazy na sbírky, kde mohou lidé přispět na nejrůznější věci. Někteří lidé se zase na sociálních sítích hromadně domlouvají a organizují všemožné dobrovolné akce na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejintensivnější dění bylo z počátku ruské invaze, nesmí se ale zapomínat na to, že konflikt stále trvá a spousta Ukrajinců přijme jakoukoliv pomoc.